Tag Archives: Post Office Department

Residents of 316 A in Boyd’s Directory

7 October 2016

2 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 7 October 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 316 A Street, SE:

[1871] Patrick Corcoran (boilermaker).

[1875] James W. Kyle (blacksmith).

[1876] James Kyle (blacksmith).

[1887] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1888] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1889] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); George A. Ruff (clerk, Post Office Department); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1890] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1891] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1892] Sarah J. Ruff (widow of George Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Dora B. Sims (clerk, Census Office).

[1893] Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Ida M. O’Donnell (clerk, 5th auditor); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1894] Sarah J. Ruff (widow of George Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Ida M. O’Donnell (clerk, Treasury Department).

[1895] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Ida M. O’Donnell (clerk, Treasury Department); Sarah J. Ruff.

[1896] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff)

[1898] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); David Wolfe Brown (reporter, House of Representatives).

[1899] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Sarah J. Ruff (widow).

[1900] Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1902] Miriam Davis; Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1903] Madison Davis (Assistant Postmaster); O. H. Leland (Coast and Geodetic Survey).

[1904] Madison Davis (Assistant Postmaster); C. Sherman Hillyer (clerk); Howard W. Portch (Library of Congress).

[1905] Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1906] Charles S. Hillyer (clerk); Madison Davis (Assistant Postmaster, Washington City Post Office).

[1907] Charles S. Hillyer (clerk); Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1908] Madison Davis (Assistant Postmaster); Kate Powell (domestic).

[1909] Madison David (Assistant Postmaster); Merriam Hillyer; Kate Powell (domestic); Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1910] Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1911] Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1912] Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1913] Virginia M. Davis (widow of Madison Davis).

[1914] Daniel O’Hara (clerk, boards); Mirian [sic] D. Hillyer (widow of Charles S. Hillyer, boards); Mrs. Virginia M. Davis.

[1916] Charlotte Davis (clerk, General Post Office).

[1917] Herman W. Davis; Carl E. Raymond.

[1919] Herman W. Davis (watchman, Post Office).

[1920] Margaret Murphy (widow of John A. Murphy); Lottie Davis (clerk); Herman W. Davis.

[1921] Herman W. Davis.

[1922] Herman W. Davis.

[1923] Herman W. Davis; Richard Allen; Clara K. Bragdon.

[1924] Richard Allen; Clara K. Bragdon.

[1932] Richard A. Allen; Mrs. Martha E. Payne.

[1934] Richard A. Allen; Mrs. Martha E. Payne.

[1936] Richard A. Allen, Mrs Martha M. [sic] Payne.

[1940] Richard A. Allen; William Keeler.

[1956] Richard A. Allen.

[1967] Mrs. Phyllis E. Hendrick.

[1973] Timothy A. Burr.

Advertisements
Continue reading...

Residents of 315 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

 

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 315 A Street, SE:

[1880] Madison Davis (chief, postage stamp division, 3rd Assistant Postmaster General); Mrs. George R. Ruff.

[1881] Madison Davis (chief, postage stamp division, 3rd Assistant Postmaster General).

[1882] C. G. Calkins (Hydrographic Office).

[1883] Madison Davis (chief clerk, 3rd Assistant Postmaster General).

[1884] Charles A. Shields (stenographer).

[1885] Madison Davis (chief clerk, 3rd Assistant Postmaster General); Elizabeth A. Smith (servant).

[1886] Albert G. Ruff (clerk, city post office); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Wesley G. Carr (teacher).

[1887] Frank A. Smith (clerk, Pension Office).

[1888] William B. Marlow (clerk); Frank A. Smith (clerk, Pension Office).

[1889] Frank A. Smith (clerk, Pension Office); William B. Marlow (clerk).

[1890] Alida J. Gaynor (housekeeper); Thomas S. Moore (Moore & Leding).

[1891] Franklin Moore (clerk); Thomas S. Moore (Moore & Leding).

[1892] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1893] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1894] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1895] Phyllis M. Gross (widow of Horace Gross); Angelina A. Marshall (widow of Ezra A. Marshall).

[1896] Harry N. Low (Graham & Low); Elvira Scott (nurse); Angeline Marshall (widow of Ezra A. Marshall).

[1898] Elizabeth J. Bock (teacher); Fred M. Bock (clerk, city post office); Irene B. Bock; George W. Bock (clerk); L. Ellsworth Bock (clerk, city post office); Magdalene C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1899] Elizabeth J. Bock (teacher); L. Ellsworth Bock (clerk, city post office); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1900] Elizabeth J. Bock (teacher); George W. Bock (fireman); Magdalen C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Block).

[1902] Elizabeth J. Bock (teacher); Irene B. Bock (teacher); George W. Bock (fireman); Madalene C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1903] J. Van Stewart (clerk).

[1905] George M. Buck (clerk, Capitol); William J. Jones (painter); Clara H. Jones (Census Office).

[1906] Clara H. Jones (Census Office); William J. Jones; Charles A. Conrad (chief clerk, office of Fourth Assistant Postmaster General, Post Office Department).

[1908] Edward F. Albert (pharmacist).

[1909] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1910] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1911] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1912] William R. Baker (clerk, Census Office); Arthur F. Bauer (bookkeeper, secretary of the Regina Elena Pleasure Club); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1913] Arthur F. Bauer (assistant secretary).

[1914] Henry Bauer; Bessie K. Bauer (bookkeeper, Remington Typewriter Co., boards); Byron Richards (clerk).

[1916] Bessie K. Bauer (stenographer, Robert C. Rogers Co.).

[1917] Ernest Kletsch.

[1918] Juliet C. De Courcy [sic] (nurse); Lulu Konkle (stenographer).

[1919] Elizabeth C. DeCourcy (stenographer); Jennie DeCourcy (widow of Matthew DeCourcy); Juliet E. DeCourcy (nurse); Mary DeCourcy (clerk).

[1919] Elizabeth C. DeCourcy (clerk, War Department); Jennie DeCourcy (widow of Matthew DeCourcy); Juliet E. DeCourcy (nurse); Mary DeCourcy (clerk).

[1920] Mrs. Jennie DeCourcy; Juliet DeCourcy (nurse); Myrtle Settle (nurse).

[1923] Charles A. Lyons.

[1928] Jacob H. Hollinger.

[1932] Jacob H. Hollinger.

[1934] Jacob H. Hollinger.

[1936] Jacob Hollinger.

[1956] Mrs. Maude V. Hollinger.

[1967] Mary G. Cavanaugh.

[1973] Vacant.

Continue reading...

Residents of 314 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 314 A Street, SE:

[1871] Mary F. Grant; James McMahon (laborer).

[1872] James McMahan [sic] (laborer); Mrs. Margaret Corcoran.

[1875] James McMahon (laborer); Joseph Jackson (oysters) [apparently a business address; his residence is described as at the corner of A and Fourth St., S.E.].

[1887] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1888] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Nora O’Connor (servant).

[1889] Margaret Wolfe; David Wolfe Brown (stenographer).

[1890] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1891] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Margaret Wolfe.

[1892] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1893] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk); Edwin A. Hazlet (clerk, Census Office).

[1894] Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Waring E. Evans (clerk, Interior Department); Hanna D. Davis (widow of Harry Davis).

[1895] Annie A. Gant (domestic); George S. Hamlin (laborer); Myrtie G. Young (teacher).

[1896] Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Myrtie G. Young (teacher); Annie A. Gauntt [sic] (domestic); Joseph Nichols (clerk).

[1897] Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Kate W. McCowan (clerk, Pension Office); Myrtie G. Young (teacher).

[1898] Llewellyn L. Cook (clerk); Henry Cook (conductor); Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department).

[1899] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department).

[1900] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department); Llewellyn M. Cook (manager).

[1902] Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn); William E. Ambrose (lawyer).

[1903] Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1904] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1905] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1906] Olive L. Dunn.

[1908] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1909] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn.

[1911] Mary Werres; Alphonse C. Hammer (clerk); Frank C. Hillyer (laborer).

[1912] Mary K. Werres (caretaker); Alphonse C. Hammer (manager).

[1913] Robert L. Lambert (Bureau of Printing).

[1914] Robert L. Lambert (skilled helper, Bureau of Printing); Kathryn A. Whitmire (stenographer, boards).

[1915] Cora E. Beard (printer’s assistant, Bureau of Printing).

[1916] Cora E. Beard (printer’s assistant, Bureau of Printing); James H. Kelly (custodian of presses, Bureau of Printing); Pete W. Roche (special agent, Census Office).

[1917] Robert L. Lambert.

[1919] Cora E. Beard (clerk).

[1920] Robert L. Lambert; Cora E. Beard (clerk); Leila Bean (clerk); Dorothy Ishell (nurse).

[1921] Julia E. Duval (clerk, War Department).

[1923] Robert L. Lambert.

[1925] Robert L. Lambert.

[1928] Robert L. Lambert.

[1932] Robert L. Lambert; Mary A. Sheedy (nurse).

[1934] Robert L. Lambert.

[1936] Robert L. Lambert.

[1956] Frank M. Dullin [sic].

[1967] Mrs. Marion Dulin.

[1973] Rev. William T. Alter.

 

Continue reading...

Residents of 307 A in Boyd’s Directory

11 August 2016

0 Comments

[Originally posted 18 July 2015; revised 11 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 307 A Street, SE:

[1871] Thomas A. Maguire (clerk, 2nd auditor); W. H. Maguire (assistant paymaster, Senate).

[1872] Thomas A. Maguire (clerk, House of Representatives); William H. Maguire (assistant paymaster, Senate); Clara M. Richter (Post Office Department).

[1873] M. H. Cooke (telephone operator); Kate M. Cook [sic].

[1875] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); Kate M. Cooke; Mary A. Cooke (clerk).

[1876] Kate M. Cooke.

[1877] Charles Cooke (printer); E. C. Cooke (telephone operator); Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); M. H. Cooke (operator).

[1878] W. H. Goodrell (Capitol Police); William E. Tew (clerk).

[1879] Levi Nagle (printer).

[1880] W. H. Goodrell (Capitol Police); Levi Nagle (printer).

[1881] John M. Shomo (Water Department); William H. Shomo (painter).

[1882] William M. Shomo (printer); Grace Tyler (servant).

[1883] William H. Shomo (printer); Grace Tyler (servant).

[1884] William H. Shomo (Government Printing Office); Mary A. Brown.

[1885] Oscar V. Shomo (printer).

[1887] Thomas W. Shomo (Government Printing Office).

[1889] Thomas Songster (books); Thomas G. Songster (clerk); Robert L. Burlin (carpenter).

[1890] Thomas Songster (Government Printing Office); Thomas G. Songster (clerk).

[1891] Thomas Songster (Government Printing Office); Thomas G. Songster (clerk).

[1892] Thomas Songster (clerk); Thomas Guy Songster (clerk).

[1893] Alexander McKie (police).

[1894] Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant).

[1895] Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant); Peter J. Nelson (stonecutter).

[1896] Ervin [sic] W. Tate (clerk); Ella Simpson; Robert Simpson (watchman).

[1897] George H. Burke (clerk, Department of Labor); Edward W. Tate (clerk); Robert Simpson (watchman).

[1898] Edward W. Tate (clerk); James M. Collins (Bureau of Printing); James N. Collins (lawyer); John W. Roberts (fireman).

[1899] Kate Fox (clerk).

[1900] John W. Roberts (fireman).

[1903] Harry V. Bosse (undertaker); Mary E. Bosse (widow of William G. Bosse).

[1904] William F. Wheatley (carrier, Post Office).

[1905] Mary E. Bosse (widow of William G. Bosse); William F. Wheatley (carrier, Post Office).

[1906] Amanda Thomas (Bureau of Printing); Frank H. Thomas (machinist); Joseph H. Thomas (wheelwright).

[1907] Joseph H. Thomas (wheelwright); Frank H. Thomas (machinist).

[1908] Frank H. Thomas (Navy Yard); Joseph H. Thomas (wheelwright).

[1909] Joseph H. Thomas (wheelwright).

[1910] John E. Thomas (clerk); Joseph H. Thomas (carpenter).

[1911] Jerome Mack (bookkeeper).

[1913] S. Bruce; Oliver O. Parsons (plasterer).

[1914] Bernard W. Cleveland (tinner, rooms); Florence L. O’Connell (widow of Patrick O’Connell); William J. Hickey (gasfitter).

[1915] John J. Trumbo (molder, Navy Yard).

[1917] John J. Trumbo.

[1919] John J. Trumbo (carpenter); Marie Trumbo (telephone operator); Sophia M. Trumbo (skilled laborer, Government Printing Office).

[1920] John J. Trumbo; Marie Trumbo (telephone operator).

[1921] John J. Trumbo (molder, Navy Yard); Marie Trumbo (telephone operator).

[1922] John H. Trumbo (clerk, O’Donnell’s Drug Store); John J. Trumbo (molder); Marie C. Trumbo (telephone operator).

[1923] John J. Trumbo (molder); Marie Trumbo (telephone operator).

[1925] John J. Trumbo.

[1928] Not listed thereafter.

Continue reading...

Residents of 306 A in Boyd’s Directory

8 August 2016

0 Comments

[Originally posted 29 June 2015; revised 8 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 306 A Street, SE:

[1871] James B. Austin (clerk, 6th auditor).

[1872] James B. Austin (clerk, 6th auditor).

[1873] John C. Hogan (awnings).

[1876] William E. Lusby (brassfinisher); William Burford (real estate, boards); Benjamin Van Keuren (clerk, Pension Office).

[1878] William E. Lusby (brassfinisher).

[1880] Frank Fraser (pressman).

[1881] Charles I. Corick (painter); William W. Rodrick (printer).

[1882] Ida Horn (dressmaker).

[1883] Edwin Horn; Ida Horn (dressmaker).

[1884] James H. Leighter (carpenter).

[1885] Charles E. Walstrum (porter).

[1886] Charles E. Walstrum (clerk); Edward Walstrum (clerk).

[1887] Charles E. Walstrum (janitor); Edward Walstrum (clerk).

[1888] Edward Walstrum (clerk).

[1889] Edward Walstrum (clerk).

[1890] Charles E. Walstrum (janitor).

[1891] George Clark (messenger).

[1893] Charles W. Stanford (H. H. Stanford & Brother, shoes).

[1894] Charles Gates (Bureau of Printing); John Gates (Bureau of Printing).

[1895] Charles Gates (Bureau of Printing); John Gates (Bureau of Printing).

[1897] James Richardson (pilot).

[1898] William A. Keleher (fireman).

[1899] William Callahan (fireman).

[1901] Marian B. Fant (widow of Joseph N. Fant); William A. Keleher (fireman).

[1903] Marian B. Fant (widow of Joseph N. Fant); William A. Keleher (fireman).

[1905] W. A. Kelcher (Geological Survey).

[1907] Clara D. Hodgkins (Library of Congress; Harvey Hodgkins (clerk) John D. Hodgkins (clerk); Mable James (clerk).

[1908] Clara D. Hodgkin [sic] (Library of Congress, widow of Derwin Hodgkin); Harvey Hodgkin (clerk); John D. Hodgkin (usher); Lincoln Taliaferro (clerk): Mollie Taliaferro (widow of Howard Taliaferro); Strothers Taliaferro (messenger).

[1909] Lincoln Taliaferro (clerk): Mollie Taliaferro (widow of Howard Taliaferro); Strothers Taliaferro (messenger).

[1911] Nina A. Holland (bookkeeper); Richard H. Holland (Navy Yard); Lamar O. Yost (Navy Yard).

[1912] Lamar O. Yost (Navy Yard); Harry L. Fleming (Navy Yard).

[1913] Nathan B. Williams (lawyer).

[1914] Nathan B. Williams (attorney, House of Representatives).

[1915] Nathan B. Williams (attorney and counsellor-at-law).

[1916] George H. Browne, Jr. (clerk, Post Office Department).

[1917] Emmrich D. Lamb.

[1918] Sarah A. Bunyea (widow of Seymour Bunyea).

[1919] Moizelle Gryder (clerk).

[1920] Emmrich D. Lamb; Moizelle Gryder (clerk).

[1921] Sarah M. Gryder (clerk, War Department).

[1923] Emmrich D. Lamb.

[1925] Earl Morgan.

[1928] Frank C. Miller.

[1932] Frank C. Miller.

[1934] Frank C. Miller.

[1936] Frank C. Miller.

[1956] James P. Driskill.

[1967] James P. Driskill.

[1973] James P. Driskill; John M. Brown; Leo M. Dehnel.

Continue reading...

Residents of 415 A in Boyd’s Directory

3 August 2016

0 Comments

[Originally posted 31 January 2014; ; revised 3 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 415 A Street, SE:

[1871] William H. Marshall (laborer); Daniel Newton (Newton & Bro.).

[1872] William H. Marshall (waiter); Daniel P. Newton (huckster).

[1875] George Scott (laborer); John Scott (laborer).

[1878] Nelson Bell (carpenter); Amos Bell (carpenter).

[1879] William Davis (waiter); William H. Davis (barber); Ann S. Sidney (widow of Jesse Sidney).

[1880] William Davis (laborer).

[1881] William Davis (waiter); William H. Davis.

[1882] William Davis (waiter); William H. Davis (barber); Ann Sidney (servant).

[1883] Sydney M. Davis (printer); William Davis (barber); William H. Davis (waiter).

[1884] Sydney M. Davis (Government Printing Office); William Davis (waiter); William H. Davis (barber); Ann Sidney (servant).

[1885] Edward Henson (laborer); William Davis (waiter)

[1887] William Hobbs (laborer).

[1888] Agnes Ford (widow of Robert Ford); Bertha Ford (sewing); Edward Gray (driver).

[1889] Agnes Ford (widow of Robert Ford); Edward Gray (driver).

[1891] William H. Tubbs (superintendent, Document Room, House of Representatives); John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey).

[1892] Martha C. Burgess (widow of George Burgess, clerk, Pension Office); Mary E. Crowell; John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey).

[1893] John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey); Martha H. C. Burgess (clerk, Pension Office).

[1894] John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey); Martha H. C. Burgess (clerk, Pension Office).

[1895] L. W. Habercom (lawyer).

[1896] John B. Peyton (clerk); Lucien B. Peyton (messenger).

[1897] Orville Van Deusen (student); Joseph I. Peyton (patents); James S. Roy (clerk, Pension Office).

[1898] Constance L. Roy (student); E. May Roy; James S. Roy (clerk, Pension Office); Libbie Roy; Maud B. Roy; Thomas B. Roy (salesman); Orville Van Deusen (student).

[1903] Robert M. Day (carrier, Post Office); John F. Mackenzie (machinist); John S. Mackenzie (machinist).

[1904] Anna G. Dugan (student); Jeannette Dugan (teacher); John A. Dugan (clerk); Mary A. Dugan (Department of Agriculture).

[1905] Anna G. Dugan (teacher); Jeannette F. Dugan (teacher); Leo T. Dugan (machinist); Mary Dugan (Department of Agriculture).

[1906] Anna G. Dugan (teacher); Jeanette F. Dugan (teacher); Mary A. Dugan (Department of Agriculture).

[1907] Ann G. Dugan (teacher); John A. Dugan (Geological Survey); Mary A. Dugan (Department of Agriculture).

[1908] James H. Anderson (Navy Yard); Beal Lusby (Navy Yard); John P. Shaffer (motorman); Mabel Shaffer (clerk); Maud Shaffer (clerk).

[1909] John F. Franke (Navy Yard); John A. Dugan (Geological Survey).

[1908] James H. Anderson (Navy Yard); Beal Lusby (Navy Yard); Iola Schaffer (stenographer); John P. Schaffer (motorman); Mabel Schaffer (clerk); Maud Schaffer (clerk).

[1909] John A. Dugan (Geological Survey); Clarence Fisher (tinner); John F. Franke (Navy Yard).

[1910] Ellis F. Beauchamp (Bureau of Printing); Ulysses Beauchamp (clerk); Bertie M. Menefee (bookkeeper); Richard S. Menefee (Pension Office).

[1912] Saul Wilder (stenographer); Ethel Hayden (laundress).

[1914] Vacant.

[1910] Bertie M. Menefee (bookkeeper); Richard S. Menefee (Pension Office).

[1916] Eula Robey (assistant, Bureau of Printing); Harry M. Brown (photographer).

[1917] Harry M. Brown; Eula Robey (operator, Bureau of Printing); Charles Otis (driver); Sarah Otis (clerk).

[1919] Nettie Able (clerk); Virginia Able (clerk); Harry M. Brown (photographer).

[1920] Harry M. Brown; Annie I. Heard (clerk, Woodward & Lothrop); L. R. Heard (clerk, Woodward & Lothrop); Blanche Young (clerk).

[1921] Mary N. Abell [sic] (clerk, Census Office); Rose Abell (telephone operator); Virginia Abell (telephone operator).

[1922] Detie Heard; Herbert Heard (conductor); Lilleth R. Heard (clerk, Woodward & Lothrop).

[1923] Harry M. Brown.

[1925] Mrs. Minnie Brown.

[1928] Howard B. Leonard.

[1932] Harry Limerick.

[1934] Bolvin H. Mack.

[1936] Joseph M. Edmonds.

[1956] Vacant.

[1967] No return.

[1973] Not listed.

Continue reading...

Residents of 409 A in Boyd’s Directory

8 June 2016

0 Comments

[Originally posted 10 October 2015; revised 8 June 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 409 A Street, SE:

[1881] George Rothande (cornice-maker).

[1885] Timothy D. Keleher (clerk to House of Representatives for Pacific Railroads); James W. Curtis (clerk, Pension Office).

[1886] T. D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1887] James W. Curtis (clerk, Pension Office); Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department); Timothy D. Kelley (clerk, Post Office Department).

[1888] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1889] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1890] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1891] T. D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1892] T. D. Keleher (disbursing clerk, Treasury Department).

[1893] T. B. Keleher (auditor of the Treasury for the Post Office Department).

[1894] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, Treasury Department); Lucy J. Butler (domestic).

[1895] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1897] T. D. Keleher (disbursing clerk, auditor for the Post Office Department).

[1898] James P. Keleher (architect); T. D. Keleher (disbursing clerk, auditor for the Post Office Department).

[1899] James P. Keleher (Coast and Geodetic Survey); Timothy D. Keleher.

[1900] James P. Keleher (Coast and Geodetic Survey).

[1903] Harry A. Callahan (insurance); Charles E. Lane (Pension Office).

[1904] George A. Weschler; J. F. Weschler.

]1905] Harry V. Roe (clerk, Document Room, House of Representatives); James E. Porter (driver); Harry N. Calohan [sic] (agent); Mary F. Shea (domestic).

[1906] Bessie P. Catlett (Bureau of Printing); Effie B. Catlett (dressmaker); Ersie K. Catlett (clerk); John E. Catlett (brakeman); Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department), Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office).

[1907] Effie B. Catlett (teacher); Ersie Catlett (Bureau of Printing); Bessie P. Catlett (Bureau of Printing).; Inez S. Catlett (milliner); John E. Catlett (flagman); Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department); Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office).

[1908] Bessie P. Catlett (Bureau of Printing); Effie B. Catlett (bookkeeper); Ersie Catlett (Bureau of Printing); Inez Catlett (clerk); John E. Catlett (conductor), Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department); Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office); James M. Payne (Payne Bros.).

[1909] Charles E. Lane (Pension Office).

[1914] James. M. Payne.

[1915] Allie M. Payne (stenographer); Daniel J. Payne (stenographer); James M. Payne (Payne Bros.).

[1916] James M. Payne (Payne Bros.); Allie M. Payne (stenographer); Daniel J. Payne (stenographer).

[1920] Charles Payne (clerk); Charles R. Payne (clerk, Department of Commerce); Daniel J. Payne (clerk); Franklin J. Payne (clerk, War Department); James M. Payne.

[1921] Charles R. Payne (clerk, Census Office); Daniel J. Payne (clerk, Census Office).

[1922] Charles R. Payne (clerk, Census Office); Daniel J. Payne (clerk).

[1923] Vacant.

[1925] Walter Graves.

[1928] Cloid R. Smith.

[1932] Charles G. Jameson.

[1934] Charles G. Jameson.

[1936] Charles G. Jameson.

[1956] Alex P. Guyol.

[1967] Alex P. Guyol.

[1973] Alex P. Guyol.

Continue reading...

Residents of 406 A in Boyd’s Directory

20 May 2016

0 Comments

[Originally posted 29 January 2014; revised 20 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 406 A Street, SE:

[1894] Edwin C. Fowler (chief clerk, First Assistant Postmaster General’s office); Mary E. Fowler (clerk, Pension Office); Minnie E. Fowler (clerk, Pension Office); Robert W. Fowler (clerk, city post office); A. Estelle Fowler (teacher).

[1896] Mary E. Fowler (clerk, Pension Office); Robert Fowler (clerk, city post office).

[1897] Frank L. Middleton (lawyer).

[1898] Rudolph Kleberg (House of Representatives, Texas).

[1899] Frederick R. Wallace (teller).

[1900] Frederick A. Wallace (student); Frederick R. Wallace (clerk).

[1905] Llewellyn Cook (paper); Vernon W. Ashby (inspector).

[1906] Gertrude Ashby (clerk, Post Office Department); Vernon W. Ashby (inspector); Llewellyn M. Cook (Cook, Bernheimer & Co.).

[1907] Vernon W. Ashby (inspector).

[1908] Vernon W. Ashby (secretary); Llewellyn M. Cook (Cook, Bernheimer & Co.).

[1910] Gertrude W. Ashby; Harriet Ashby (widow of V. W. Ashby).

[1911] Warren Barnes (clerk); W. J. Barnes (clerk); Charles G. Buettner (bookbinder; Frederick A. Kennedy (Navy Yard).

[1912] Thomas H. Clark (reporter, U.S. Court of Customs Appeals); Samuel Gray (inspector); C. W. Timmons (assistant manager, Boston Bakery).

[1913] Samuel Gray (inspector); Charles W. Gwynne (Navy Yard).

[1914] Samuel Gray (clerk).

[1915] Charles W. Bundy (doorkeeper).

[1917] Milburn J. Donohoe.

[1919] Frank W. Kimball (machinist); Margaret E. Forbes (teacher).

[1920] Sarah Keeley (teacher).

[1921] Mrs. Josephine F. O’Meara (skilled laborer, GPO).

[1922] Clinton H. Davis; Marie English (clerk, Department of Commerce); Josephine M. Forbes; Margaret E. Forbes (teacher).

[1925] Margaret E. Forbes.

[1928] Margaret E. Forbes.

[1932] Margaret E. Forbes.

[1934] Margaret E. Forbes.

[1936] Clinton H. Davis; Margaret Forbes.

[1956] James Padgett; Frank Krolikowski.

[1967] Clarence M. Zens.

[1973] Clarence M. Zens.

Continue reading...

Residents of 405 A in Boyd’s Directory

18 May 2016

0 Comments

[Originally posted 28 January 2014; revised 18 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 405 A Street, SE:

[1886] Thomas J. Gill; William R. Gill (watchman).

[1887] Prudence M. Lineaweaver.

[1888] Francis W. Yager; Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office).

[1889] Frank W. Yager; Llewellyn M. Cook (clerk).

[1890] Genevieve T. Yager (widow of Francis W. Yager).

[1891] Genevieve T. Yager (widow of Frank Yager); Llewellyn M. Cook (clerk).

[1892] Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office); Nellie Butler (domestic); Llewellyn M. Cook (clerk); Drusilla Jones (domestic); Genevieve T. Yager (widow of Frank Yager).

[1893] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department); Llewellyn M. Cook (commercial merchandise).

[1894] Jeff F. Moser (U.S. Navy).

[1896] Philip J. McHenry (clerk); Philip J. McHenry, Jr. (attorney-at-law, Washington Loan and Trust Co. building).

[1897] Thomas D. Pryor (conductor).

[1898] Alfred C. Hawley; Harriet E. Hawley.

[1899] W. H. Estey (teller, Sergeant-at-Arms, House of Representatives); Susie Poindexter (domestic).

[1900] Wilbur H. Estey (teller).

[1903] George T. Dietz (stenographer); Philip Hicks (waiter); Jacob J. Membert (machinist).

[1905] George T. Dietz (stenographer)/

[1906] Jacob J. Membert (Navy Yard); Francis J. Rogers (Navy Yard).

[1908] T. J. Connington (Navy Yard); Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1909] Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1912] Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1913] Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1914] Jacob J. Membert (machinist, Navy Yard).

[1917] Jacob J. Membert.

[1920] Charles K. Membert (copyist, Navy Yard); Elvira Andrews.

[1921] Elvira Andrews (widow of Reuben Andrews).

[1922] Charles K. Membert (draughtsman, Navy Yard).

[1923] Mrs. Elvira Andrews.

[1925] Mrs. Elvira Andrews.

[1928] Mrs. Elvira Andrews.

[1932] Charles K. Membert.

[1934] Charles K. Membert.

[1936] Charles K. Membert.

[1956] Robert H. Wells.

[1967] Warren B. Burch (physician).

[1973] Warren B. Burch (physician).

Continue reading...

Residents of 400 A in Boyd’s Directory

17 May 2016

0 Comments

[Originally posted 28 January 2014; revised 16 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 400 A Street, SE:

[1872] Charles E. Brown (laborer); Lucinda Brown (widow of William Brown).

[1873] Charles Brown (laborer).

[1876] Charles E. Brown (laborer).

[1877] Anna A. Brown (teacher); Charles Brown (laborer).

[1879] Charles Brown (laborer); Charles E. Brown (machinist) [same person?].

[1881] William Finker (laborer).

[1882] Mary Simms (cook); Sadie Johnson (cook).

[1883] Barney Johnson (laborer); Albert Whiting (laborer).

[1884] Amanda Brown (widow of Daniel Brown); Barney Johnson (laborer); Albert Whiting (watchman).

[1885] Madison Medbery (bricklayer).

[1886] Madison Mabry [sic] (bricklayer); Bernard Johnson (whitewasher).

[1888] Nora Lane (servant).

[1889] Nora Lane (servant).

[1891] Sarah J. Washington (domestic); Harry P. Godwin (editor).

[1892] Harry P. Godwin (journalist).

[1893] Harry P. Godwin (city editor, Evening Star).

[1894] Sarah Washington (domestic); Sarah V. Bingham (domestic); Harry P. Godwin (journalist).

[1895] Harry P. Godwin (city editor, Evening Star Newspaper Co.).

[1896] Harry P. Godwin (city editor, Evening Star); Ruinette D. Bacon (widow of Ralph Bacon).

[1898] Alice E. Warner (clerk); Ambrose R. Warner (student); Adele V. Smith (clerk); John Warner (principal clerk, Division of Domestic Correspondence, Post Office Department); Eunice K. Warner (teacher).

[1899] Homer Dougall (machinist); William D. Fisher (salesman).

[1900] Simon D. Newcomb (clerk, House of Representatives); William T. Newcomb (civil engineer); Charles W. Rastall (clerk, Navy).

[1903] William R. Bolten (Government Printing Office); Herman C. Miller (Library of Congress); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); S. Ross Newcomb (clerk); William R. Bolten (Government Printing Office).

[1904] Stephen Stolts [sic] (clerk).

[1905] Frank C. Alexander (bookkeeper); Horace E. Alexander (printer); William H. Burger (Coast and Geodetic Survey); William R. Bolten (printer); Frank C. De Costa (clerk); Stephen Stultz (clerk); William Volton (clerk).

[1906] William R. Bolten (Government Printing Office); F. V. De Coster (clerk, Capitol).

[1907] Edward A. Brand (machinist, Navy Yard); William R. Bolten (Library of Congress).

[1908] J. D. Adams (Navy Yard); Thomas D. Adams (Navy Department); S. Hamp Beck (draftsman, Navy); John E. Catlett (conductor); Walter E. Frayser (paperhanger); Nathan H. Healy (druggist clerk); Edward Young (ex-consul).

[1909] Thomas D. Adams (Navy Yard); Nathan S. Healy (clerk); Edward Young (ex-consul).

[1910] William B. Stancell (clerk).

[1911] Thomas D. Adams (Navy Yard); J. Walter McMahan (private secretary); Edward A. Thomas (elevator operator, Capitol).

[1912] Mary Adams (widow of Thomas Adams); Dorothy Babcock (Bureau of Printing); William M. Clark (clerk, Capitol).

[1913] C. Gurley Kane (Pension Office); Dorothy W. Babcock (Bureau of Printing); Mary C. Adams (widow of Thomas D. Adams); William M. Clark (clerk, Capitol); C. Gurley Kane (Pension Office); James M. Payne (Payne Brothers); James H. Shouse (messenger, Capitol).
[1914] Mrs. Mary C. Adams (widow of Thomas D. Adams); Dorothy N. Babcock (operator, Bureau of Printing, boards); Lillian W. Carter (folder, Government Printing Office, boards); James H. Shouse (doorkeeper, Capitol, boards); Mary Wilson (boards).

[1915] Lillian W. Carter (helper, Government Printing Office).

[1916] Otto Ratz (assistant examiner, Patent Office); Joseph M. Pilcher (phone operator, Capitol).

[1917] Arthur G. Bedell.

[1919] Arthur G. Bedell; Frank A. Lanning (clerk, Post Office).

[1920] Arthur G. Bedell.

[1922] Arthur G. Bedell.

[1923] Arthur G. Bedell.

[1925] Arthur G. Bedell.

[1928] John Morrow.

[1932] Elton P. West.

[1934] Mrs. Sally West.

[1936] Wilburn Cartright.

[1956] John White.

[1967] American Historical Association.

[1973] American Historical Association.

Continue reading...

Residents of 518 A in Boyd’s Directory

15 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 15 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 518 A Street, SE:

[1881] Mary Evans (cook); Fanny Berry (widow of Thomas Berry).

[1881] Fanny Berry (widow of Thomas Berry); Mary Devlin (widow of John Devlin); Mary Evans (cook).

[1885] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1887] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1888] Rev. Owen M. Miller (pastor, East Capitol Street Baptist Church); Nettie L. King (widow of James M. King); Lavina K. Collins (widow of William W. Collins).

[1889] George F. Cunningham (machinist): James T. Cunningham (machinist); John T. Freeman (teacher).

[1890] Ann D. Davis (widow of Addison Davis); Addison L. Otterback (baggagemaster); Louise B. Otterback; William H. Otterback (clerk, Post Office Department).

[1891] Addison L. Otterback (conductor); Guy P. Otterback (clerk); Robert O. Otterback (lithographer); William H. Otterback (clerk, Post Office Department).

[1892] Edwin Frey (clerk); Theophilus Gaines (chief of division, 3rd auditor).

[1893] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1894] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1895] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1896] Mary A. Bryant (widow of Samuel H. Bryant); Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1898] Fannie L. Berry (widow of Thomas Berry).

[1899] Fannie L. Berry (widow of Thomas Berry).

[1903] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry); Mary A. Bryant (widow of Samuel Bryant).

[1906] Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Hattie Arth (clerk); Joseph A. Arth (musician); Joseph F. Arth (druggist).

[1906] Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Hattie Arth (clerk); Joseph A. Arth (musician); Joseph F. Arth (druggist).

[1908] Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Joseph A. Arth (musician).

[1909] Claude R. Arth (clerk); Grace K. Arth (clerk); Joseph A. Arth (musician).

[1910] Archibald L. Arth (clerk); Claude R. Arth (stenographer); Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Henrietta Arth; Joseph A. Arth (musician); Joseph F. Arth (druggist).

[1911] Claude R. Arth (stenographer); Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Joseph A. Arth (musician).

[1913] Frank A. Schaefer (stenographer).

[1914] Frank A. Schaefer (clerk, boards); Harry M. Schaefer (page, boards); Michael D. Schaefer (chief clerk, construction and repair, Navy).

[1915] Frank A. Schaefer (salesman, Carnegie Steel Co.); Harry M. Schaeffer (clerk, House of Representatives).

[1916] Madeline Schaefer (bookkeeper, Underwood Typewriter Company); Michael D. Schaefer (chief clerk, construction and repair, Navy Department).

[1917] Anthony M. Schaefer (clerk, Merchants Bank); Michael D. Schaefer.

[1920] Anthony M. Schaefer (clerk); Edward Schaefer (page); Michael D. Schaefer.

[1922] Anthony M. Schaefer (clerk); Madeline Schaefer (stenographer).

[1923] Madeline V. Schaefer (clerk, Navy); Michael D. Schaefer.

[1925] Vacant.

[1928] Benjamin F. Burgess.

[1932] Benjamin F. Burgess.

[1934] Vacant.

[1936] Charles E. Swaim.

[1956] Mrs. Elizabeth B. Waple.

[1967] Mrs. Elizabeth B. Waple.

[1973] Robert I. Schramm.

Continue reading...

Residents of 516 A in Boyd’s Directory

15 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 15 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

[1881] Alexander T. Stuart (principal, Wallach School); Sallie M. Dodson (servant).

[1882] Jennie Thompson (servant); William Burris (patents).

[1883] Georgie Carter (servant); Mahaney Gross (servant).

[1884] Alexander T. Stuart (teacher).

[1885] Alexander P. Steward (clerk, Treasury Department).

[1886] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department); Edna Grubb (dressmaker); Richard W. Smith (clerk, Post Office Department).

[1887] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department).

[1888] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department); Watson Smith (clerk); Thomas G. Steward (clerk, Patent Office).

[1889] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department).

[1891] Annie E. Ober (clerk, Pension Office); Florence M. Miller (clerk).

[1892] Mary E. Pettis (clerk, Pension Office); Arthur B. Smith (proof-reader).

[1893] Samuel P. Paul; Arthur B. Smith (proof-reader).

[1894] Francis Kittel; Samuel P. Paul; Edward C. Stevens (clerk, Pension Office).

[1895] Grace L. Anderson; Eugenia H. Levering (widow of Righter Levering); Augusta E. Stewart (widow of George L. Stewart); John H. Anderson (clerk); Samuel P. Paul.

[1896] John H. Anderson (clerk); Eugenia H. Levering (widow of Righter Levering); Augusta Stewart (widow of George L. Stewart); Esther L. Sweet (widow of Foster F. Sweet); Sarah E. Sweet (clerk, Pension Office).

[1897] Eloise Sweet (student); Esther Sweet (widow); Eva Sweet (clerk); Sarah Sweet (clerk, Pension Office); James H. Anderson (clerk); Eugenia H. Levering (widow of Righter Levering).

[1898] George M. Slye (collector); Emma Robertson (clerk, Pension Office); William C. Watson (publisher); Albert T. Robertson (clerk).

[1900] Hattie M. Bruff (nurse); Charles Fernald (civil engineer); Charles W. Sears (Fire Department).

[1902] Emmett R. Bruff (naval student); Harriet M. Bruff (nurse).

[1903] Charles Franold (foreman); Prentiss A. Shreve (laborer).

[1904] Margaret B. Fields (professional nurse).

[1905] Harry A. Calohan (insurance); Steingrimur Steffansson (Library of Congress); Thornton T. Thomas (clerk, General Land Office).

[1906] Steingrimur Stefansson (Library of Congress).

[1907] John H. Ward (Fire Department).

[1908] Joseph H. Ward (Fire Department).

[1911] Harry A. Calohan (insurance agent); Richard L. Gholson (Fire Department).

[1912] Jesse H. Tomkins (manager); Richard L. Gholson (Fire Department).

[1913] Millard F. Alley (clerk); Roscoe Alley (clerk).

[1914] Millard F. Alley; William Van Buskirk.

[1916] Leroy C. Risler (“cndr” [?]).

[1917] Frank C. Curtis (clerk); Millard F. Alley.

[1919] Milliard F. Alley (grocer); Joseph English.

[1920] Joseph E. O’Toole (secretary).

[1921] Joseph B. Pannill (agent, Prudential Insurance Co.).

[1922] Joseph B. Pannill (agent); Harry L. Sackett (auditor, Treasury Department); Mrs. Nettie Bell (clerk, Kann’s); N. B. Bell (clerk).

[1923] Joseph B. Pannill.

[1925] Vacant.

[1928] Vacant.

[1932] John J. O’Connell.

[1934] John J. O’Connell; Mary E. Ennis (nurse).

[1936] John O’Connell.

[1956] Mrs. Elizabeth O’Connell.

[1967] John G. Norris; Catherine M. Sullivan.

[1973] John G. Norris; Stephanie L. Lee; Catherine Martinez.

Continue reading...

H. J. Norton: appointed temporary clerk

1 May 2016

0 Comments

[At the time of his death (1876) Norton was living at 517 A Street, S.E.]

Washington Evening Star, 19 April 1870, p. 1.

“H. J. Norton has been appointed temporary clerk in the Finance Division of the Post Office Department.”

Continue reading...

Residents of 515 A in Boyd’s Directory

1 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 1 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 515 A Street, SE:

[1877] Frank A. Springer (teacher); William C. Bates (clerk).

[1878] James M. King (clerk).

[1879] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1881] James M. King (clerk, Treasury Department); William A. King (clerk, Census Bureau).

[1882] James M. King (clerk, “red div”).

[1883] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1884] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1885] Byron C. Coon (clerk, Post Office Department).

[1886] Samuel H. Decker (messenger, Capitol).

[1887] Samuel H. Decker (messenger).

[1889] Samuel H. Decker (messenger).

[1890] Samuel H. Decker (messenger).

[1891] Frank R. Gillis (clerk); Samuel H. Decker (messenger).

[1892] Samuel H. Decker (messenger); George B. Harrison.

[1893] Samuel H. Decker (messenger).

[1894] Samuel H. Decker (messenger).

[1895] Vina R. Gillis.

[1896] Samuel H. Decker (messenger).

[1898] Nellie Callahan (stenographer); Samuel H. Decker (messenger).

[1899] Samuel H. Decker (messenger).

[1900] Samuel H. Decker (messenger).

[1902] Samuel H. Decker (messenger).

[1903] Samuel H. Decker (messenger).

[1904] Vina D. Penn (widow of James R. Penn).

[1905] W. F. Scott (chief clerk, Folding Room, House of Representatives); Mary F. Decker (widow of Samuel H. Decker); Don C. Walters (messenger); Hugh Lewis (messenger); J. G. St. John (machinist); Porter W. Stockdale (machinist); W. George Josenhaus (machinist); Katie M. O’Connor; Joseph J. Printup (clerk).

[1906] Mary Decker (widow of Samuel Decker); William G. Josenhaus (machinist); Stephen M. Pritchard (clerk, Post Office Department); John G. St. John (Navy Yard); Porter W. Stockdale (machinist); Don C. Walters (messenger); W. F. Scott (chief clerk, Folding Room, House of Representatives).

[1907] William G. Josenhaus (Navy Yard); Stephen M. Pritchard (clerk, Post Office Department).

[1908] Stephen M. Pritchard (clerk, Post Office Department); Don C. Walters (messenger, Capitol).

[1909] Roland L. Davidson (Government Printing Office); Frank McDermott (Government Printing Office).

[1910] James A. Bayly (Library of Congress).

[1911] Charles Poulton (bartender); Thomas Poulton (bartender).

[1912] Charles W. Poulton (clerk); Cora E. Poulton (clerk).

[1913] Eva M. Casseen; Charles W. Poulton (bartender); Cora E. Poulton (clerk).

[1914] William S. Campbell (clerk, boards); Walter N. Gates (fireman).

[1916] Edgar E. Lyon [or Lyons?] (helper, Navy Yard); Edgar R. Lyon (binder, Government Printing Office); Charles A. Lyon (coppersmith (Navy Yard).

[1917] Samuel Gray.

[1918] George S. Herr (molder, Navy Yard); Louis Y. Herr (machinist, Navy Yard).

[1919] Eliza R. Schmidt (clerk, Department of Agriculture); Bernard D. Ladd (machinist); Bernard G. Ladd (machinist).

[1920] Bernard D. Ladd; Bernard G. Ladd (machinist); Eliza P. Jackson (clerk, War Department).

[1922] Bernard D. Ladd (machinist, Navy Yard); Bernard G. Ladd (machinist, Navy Yard); Sallie Gosnell (widow of Jesse T. Gosnell).

[1923] Bernard G. Ladd.

[1925] Bernard G. Ladd.

[1928] Bernard G. Ladd.

[1932] Bernard G. Ladd.

[1934] Bernard G. Ladd.

[1936] Vernon [sic] G. Ladd.

[1956] Bernard G. Ladd.

[1967] Mrs. Ann E. Fogarty.

[1973] Mrs. Ann S. Fogarty.

Continue reading...

Residents of 511 A in Boyd’s Directory

1 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 1 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 511 A Street, SE:

[1872] L. E. Forrest Spofford (clerk, Land Office).

[1873] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); Rev. Samuel G. Valiant.

[1875] William H. Mirick (teacher).

[1877] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); Emma S. Searle (clerk, boards); George B. Harrison (Keilholtz & Harrison, boards).

[1878] Emma F. Marche (clerk); Thomas B. Marche (clerk).

[1879] George B. Harrison (brickmaker).

[1880] George B. Harrison (brickmaker); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1881] Everett T. Marche (mail clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); George B. Harrison (brickmaker).

[1882] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); T. E. Marche (postal clerk); George B. Harrison (bricks).

[1883] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); T. Everett Marche (postal clerk); Edna Grubb.

[1884] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); T. Everett Marche (postal clerk).

[1885] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); Thomas E. Marche (clerk, Railway Mail Service).

[1887] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1889] Mary A. St. John (widow of John M. St. John); James A. Dunnington (police).

[1890] Blanche M. Dunnington (clerk); James A. Dunnington (police); Lilian E. Dunnington (clerk); Rebecca M. Dunnington (clerk).

[1891] James A. Dunnington (police); Mary A. St. John (widow of John St. John).

[1892] Blanche M. Dunnington (clerk); James A. Dunnington (police); Rebecca Dunnington (clerk).

[1893] James A. Dunnington (police).

[1894] James A. Dunnington (police).

[1895] James A. Dunnington (police).

[1896] James A. Dunnington (police).

[1897] James A. Dunnington (police).

[1899] S. Leroy Pritchard (Fishing Commission); Harriet W. Price (widow of J. Hugh Price).

[1900] Harriet W. Price (widow of J. Hugh Price); S. LeR. Pritchard (clerk, Fishing Commission).

[1902] S. Leroy Pritchard (clerk, Fishing Commission).

[1903] Harriet W. Price (widow of John Price); E. Florence Pritchard; S. Leroy Pritchard (Fishing Commission); James A. Dunnington (police).

[1904] S. Leroy Pritchard (Fishing Commission); Harriet W. Price (widow of Jehu [sic] Price).

[1905] Harriet W. Price (widow of John Price).

[1906] Harriet W. Price (widow of John Price); S. Leroy Prichard (Bureau of Fisheries).

[1907] S. Leroy Prichard (Bureau of Fisheries); Harriet W. Price (widow of Jehu [sic] Price).

[1908] Florence E. Pritchard; Samuel Le Roy Pritchard (Bureau of Fisheries).

[1909] Florence E. Pritchard.

[1911] Florence Pritchard (boards); Samuel L. Pritchard (clerk).

[1912] Stephen M. Pritchard (clerk, Post Office Department).

[1913] Samuel LeR. Pritchard (Bureau of Fisheries); Sarah H. Pritchard.

[1914] Florence Pritchard (boards); Samuel L. Pritchard (clerk).

[1915] Clarke J. Risler (bookkeeper); Maurice M. Risler (skilled laborer, Treasury Department).

[1916] Clarke J. Risler (bookkeeper); Maurice M. Risler (skilled laborer, Treasury Department).

[1917] Maurice M. Risler.

[1919] E. Florence Pritchard (clerk); Clarke J. Risler (U.S. Army); Maurice M. Risler (skilled laborer, Treasury Department).

[1920] Maurice M. Risler.

[1922] Florence Pritchard.

[1923] Clark J. Risler (salesman, Coca-Cola Company); Maurice M. Riser (skilled laborer, Treasury Department); Mrs. Pearl Risler (clerk, International Reform Bureau).

[1925] Maurice M. Risler.

[1928] Nellie E. Castle.

[1932] Lester E. Steele.

[1934] Maud Castle.

[1936] Maud Castle.

[1956] Vincent Mauro.

[1967] Vincent Mauro.

[1973] Vincent Mauro.

 

Continue reading...

Residents of 509 A in Boyd’s Directory

1 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 1 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 509 A Street, SE:

[1888] T. Everett Marche (Railway Mail Service); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1889] Thomas E. Marche (clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1890] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); Maud Waines (servant).

[1891] Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); Maude Waynes [sic] (domestic).

[1892] T. Everett Marche (postal clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1893] T. Everett March (clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1894] T. Everett Marche (clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department); Hattie Taylor (domestic).

[1895] Thomas B. Marche (chief clerk, division, Post Office Department).

[1896] Everett T. Marche (clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1897] Everett Marsh [sic] (postal clerk).

[1898] T. Everett Marche (postal clerk); Thomas B. Marche (clerk, Post Office Department).

[1899] T. Everett Marche (clerk).

[1903] T. Everett Marche (clerk); T. Everett Marche (clerk).

[1904] Thomas E. Marche (Railway Mail Service).

[1905] Margaret B. Fields (nurse); Alice I. Marche (stenographer).

[1906] Alice I. Marche (clerk); Thomas E. Marche (Railway Mail Service).

[1907] T. Everett Marche (clerk).

[1908] Alice I. Marche (stenographer); Thomas E. Marche (clerk); Maggie Smith (domestic).

[1909] Robert L. Lambert (Bureau of Printing).

[1911] Susie Lambert; Annie M. Shirley (Bureau of Printing).

[1912] Robert L. Lambert (Lambert & Henderson).

[1914] Otto Keeler (conductor); John A. Petz (clerk).

[1915] William S. Campbell (clerk, Department of Agriculture); Walter N. Gates (fireman).

[1916] Walter N. Gates (fireman); William S. Campbell (clerk, Department of Agriculture).

[1917] Walter N. Gates.

[1919] Lucian Wharton (clerk); Rhett Wharton (clerk); Wallace Wharton (clerk).

[1920] Bertha F. Thomas (War risk); W. W. White.

[1921] William M. White (salesman).

[1922] Harry C. Litts (electrician).

[1923] Winfield W. White (clerk).

[1925] Mrs. Alice R. Marche; Harsen L. Richards.

[1928] Mrs. Alice R. Marche.

[1932] Harsen L. Richards (piano tuner).

[1934] William Rowles.

[1936] William E. Rowles.

[1956] Mrs. Iva I. Dyer.

[1967] Mrs. Iva I. Dyer.

[1973] Mrs. Iva I. Dyer.

Continue reading...

Residents of 505 A in Boyd’s Directory

1 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 1 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 505 A Street, SE:

[1882] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff).

[1883] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff).

[1884] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff).

[1885] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff).

[1887] Charles A. Gibson; Richard Watson Smith (clerk, Post Office Department).

[1888] Charles A. Gibson (clerk).

[1889] Herman Frouz (architect); Charles A. Gibson (clerk, Pension Office).

[1890] Aldrich C. Wiley (messenger); Virginia Wiley (widow of Lewis H. Wiley).

[1891] Aldrich C. Wiley (clerk, Pension Office); Laura W. Wiley (clerk, Census Office); Virginia M. Wiley (widow of Lewis H. Wiley).

[1892] Albert G. Ruff (clerk).

[1893] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1894] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1895] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1896] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1898] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1899] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1902] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1903] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1905] Albert G. Ruff.

[1906] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1907] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1908] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1909] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1911] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1913] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department); Julia E. Ruff.

[1914] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1915] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1916] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1917] Albert G. Ruff (clerk, Post Office Department).

[1920] James M. Gordon.

[1923] James M. Gordon.

[1925] James M. Gordon.

[1928] James M. Gordon.

[1932] Maude Castle.

[1934] Mrs. Mary R. Quade.

[1936] Mrs. Mary R. Quade.

[1947] Eric M. Halling; Minnie B. Ballard.

[1956] James H. Heller; William Brown.

[1967] Eric M. Halling; Minnie B. Ballard.

[1973] Eric M. Halling; J. C. Waggoneer.

Continue reading...

Residents of 500 A in Boyd’s Directory

1 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 1 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 500 A Street, SE:

[1872] John H. Carmiencke (clerk, Advocate-General’s Office); Michael A. Dillon (clerk); Dr. Lawrence Wilson.

[1873] Michael A. Dillon (clerk).

[1875] David H. Goodno (clerk, Land Office); Charles Goodno.

[1877] David H. Goodno (clerk).

[1878] David H. Goodno (clerk).

[1879] David H. Goodno (clerk).

[1880] Amelia Queen (servant).

[1881] David H. Goodno (clerk, Patent Office).

[1882] William W. Chase (machinist); David H. Goodno (clerk, General Land Office).

[1883] David H. Goodno (clerk, General Land Office).

[1884] David H. Goodno (clerk, General Land Office).

[1885] David H. Goodno (clerk, General Land Office); William Chase (machinist); Maria Taylor (cook).

[1886] Maria Taylor (servant).

[1887] William W. Chase (machinist); David H. Goodno (clerk, General Land Office).

[1888] David H. Goodno (clerk, General Land Office); William W. Chase (conductor).

[1889] David H. Goodno (clerk, General Land Office); William W. Chase (machinist); Maria Taylor (servant).

[1890] William W. Chase (machinist).

[1891] Ann M. Taylor (domestic); William W. Chase (machinist); David H. Goodno (clerk, General Land Office).

[1892] William W. Chase (machinist); David H. Goodno (clerk, General Land Office); Maria Taylor (domestic).

[1893] William W. Chase (machinist); David H. Goodno (clerk, General Lane Office).

[1894] Richard F. Jones (salesman); William C. Simpson (salesman).

[1895] Richard F. Jones (clerk).

[1896] William F. Hart (clerk).

[1898] Nettie Cross (Bureau of Printing); Denetta L. Cross (Bureau of Printing); Louis Green (clerk); William Brashears (grocer).

[1899] William B. Brashears (clerk); Louis Green (clerk).

[1900] Boyce, Mabel E. (clerk); William B. Brashears (clerk); Louis L. Green (clerk).

[1902] Samuel U. King (machinist).

[1903] Harry A. Severn (machinist); James S. Severn (machinist).

[1905] Robert J. Fitch (messenger); T. R. Davis (machinist).

[1906] Thomas R. Davis (machinist); Marion D. Finch (carrier, Post Office); Robert J. Fitch (messenger); Reed K. Middleton (Navy Yard).

[1907] Marion D. Finch (carrier, Post Office); J. Louis Bixler (clerk. Commerce and Labor Department); Harry W. Kelley (machinist).

[1909] J. Lewis [sic] Bixler (Commerce and Labor Department); John N. Bixler (Pension Office).

[1910] J. Louis Bixler (Commerce and Labor Department); John N. Bixler (clerk, Pension Office).

[1911] J. Louis Bixler (Bureau of Immigration); John N. Bixler (Pension Office); John C. Hesse (division chief, War Department).

[1912] J. Louis Bixler (Commerce and Labor Department); John N. Bixler (clerk, Pension Office).[1913] J. Louis Bixler (Commerce and Labor Department).

[1914] J. Louis Bixler.

[1915] J. Louis Bixler (clerk, Department of Labor).

[1916] J. Louis Bixler (clerk, Department of Labor).

[1917] J. Louis Bixler.

[1919] J. Louis Bixler (assistant chief clerk, Department of Labor).

[1920] J. Louis Bixler.

[1921] J. Louis Bixler (examiner, Department of Labor); Mary E. Bixler (clerk).

[1923] J. Louis Bixler (examiner, Department of Labor).

[1925] J. Louis Bixler.

[1928] J. Louis Bixler.

[1932] J. Louis Bixler.

[1934] J. Louis Bixler.

[1936] Fred Andre.

[1956] William J. Greer.

[1967] Mrs. Mary E. Greer.

[1973] Vacant.

Continue reading...

Residents of 416 A in Boyd’s Directory

9 August 2015

0 Comments

[Originally posted 31 January 2014; revised 9 August 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 416 A Street, SE:

[1875] Howard B. Abbott (clerk); L. S. Abbott (clerk, Treasury Department); Carlos Hickenlopper (clerk); George Hickenlopper (clerk).

[1876] S. A. H. McKim (physician; business and home address).

[1878] Richard Granger (messenger, House of Representatives post office).

[1877] William E. Stearns (clerk, Patent Office).

[1879] Charles H. Flemer (carpenter); Charles H. Flemer (clerk).

[1882] E. A. Doughty (clerk, Treasury Department); Eva A. Doughty (clerk, Fourth Comptroller’s office); James E. Doughty (lawyer); Charles H. Flemer (carpenter); Lewis Flemer (clerk); Eunice Rider (widow of James Rider).

[1883] Adolph Flemmer [sic] (civil engineer); Charles H. Flemmer; Lewis Flemmer (clerk).

[1884] Adolph Flemmer [sic] (civil engineer); Andrew Flemmer (clerk): Charles H. Flemmer; Lewis Flemmer (clerk); Evelina A. Doughty (clerk, Treasury Department).

[1885] Adolph Flemer (civil engineer); Andrew Flemer (clerk); Eva Doughty (clerk, Treasury Department).

[1886] Henry S. Town (messenger); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Eva Doughty (clerk, Fourth Auditor’s office).

[1887] Eve Doughty (clerk, Treasury Department).

[1888] Eva Doughty (clerk, Fourth Auditor’s office).

[1889] Moses D. Baker (paper-hanger).

[1890] William H. Martin (House of Representatives, Texas); Moses D. Baker (contracting paper-hanger); John C. Henderson (paper-hanger); Julia A. Brown (teacher).

[1891] William H. Harder (printer); Will N. Harder; Julia A. Brown (teacher); Moses D. Baker (contracting paper-hanger); Caleb Taylor (waiter).

[1892] Moses D. Baker (contracting paper-hanger); Julia A. Brown (teacher); William N. Harder (clerk, Pension Office); Mary L. Packard (teacher).

[1893] Moses D. Baker (paper-hanger); James H. Morrison (machinist).

[1895] Lewis Flemer (Mackall Brothers & Flemer).

[1896] Charles H. Flemer; Lewis Flemer (Mackall Brothers & Flemer); Sarah Johnson (domestic).

[1897] Annie B. Woolfolk (domestic); Charles Flemer; John A. Flemer (assistant, Coast and Geodetic Survey); Lewis Flemer (Mackall Brothers & Flemer); Sarah Johnson (domestic).

[1899] Melville G. Green (clerk, Navy Yard).

[1902] Moses D. Baker (paper-hanger).

[1903] Moses D. Baker (sexton).

[1904] Moses D. Baker (sexton).

[1905] Moses D. Baker (sexton).

[1908] Mary F. Baker (sexton); Moses D. Baker (sexton).

[1909] Moses D. Baker (sexton); Charles Poindexter (plumber).

[1915] Moses D. Baker (sexton).

[1916] Anna C. Ault (caretaker).

[1919] Clara B. Smith (widow of Arthur W. Smith).

Continue reading...

Residents of 414 A in Boyd’s Directory

7 August 2015

0 Comments

[Originally posted 30 January 2014; revised 7 August 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 414 A Street, SE:

[1876] Charles H. Flemer.

[1879] James R. Furgerson (plumber); Annie D. Middleton.

[1880] Albert B. Clark (U.S. Navy); Harry G. Clark (lawyer); Mary F. Clark (widow of Rev. Albert Clark).

[1881] Albert B. Clark (U.S. Navy); Harry G. Clark (lawyer).

[1882] Mary F. Clark (widow of Albert B. Clark).

[1883] Albert B. Clark (U.S. Navy); Harry G. Clark (lawyer); Mary F. Clark (widow of Albert B. Clark).

[1885] Arthur E. Middleton (draftsman); Richard Middleton (inspector).

[1886] Arthur E. Middleton (draftsman); Richard Middleton (clerk); Rose Poore (servant).

[1887] Carrie J. Bryan (widow of Benjamin H. Bryan); Edward C. Bryan.

[1888] Carrie J. Bryan (widow of Benjamin Bryan); Edward C. Bryan (clerk, National Museum).

[1889] Carrie J. Bryan (widow of Benjamin Bryan); Edward C. Bryan (clerk, Fishing Commission).

[1890] Martin M. Rohrer (real estate and loans); Benjamin H. Bryan (police); Edward C. Bryan (clerk).

[1890] Benjamin H. Bryan (police); Carrie J. Bryan (widow of Benjamin H. Bryan); Edward C. Bryan (clerk, Fishing Commission).

[1892] Benjamin H. Bryan (seaman); Carrie J. Bryan (widow of Benjamin H. Bryan); Edward C. Bryan (clerk, Fishing Commission); Martin M. Rohrer (lawyer).

[1893] James A. Flemer (Coast and Geodetic Survey).

[1894] James A. Flemer (Coast and Geodetic Survey).

[1895] John A. Flemer (assistant, Coast and Geodetic Survey); Lewis Flemer (Mackall Brothers & Flemer).

[1896] Charles H. Flemer; John A. Flemer (assistant, Coast and Geodetic Survey); Ellen G. Matthews (teacher).

[1897] Charles Flemer; John A. Flemer (assistant, Coast and Geodetic Survey).

[1898] John A. Flemer (assistant, Coast and Geodetic Survey).

[1902] Pearl S. Craig (clerk, Census Office).

[1903] Annie K. Evans (clerk, District Commissioner [?]); Francis H. Evans (clerk, Indian Office); George W. B. Evans (clerk).

[1905] Francis C. Evans (clerk, Navy); Harry Irwin [sic] (clerk, Post Office Department).

[1906] Emily Evans; Francis C. Evans (Commerce and Labor); Frank Evans; Harry Irion (civil service); Alfred H. Russler (boilermaker).

[1907] Harry Irion (civil servant).

[1908] Francis C. Evans (Commerce and Labor); George W. Evans (clerk); Mabel E. Evans (stenographer); Oscar Gardner (clerk); Harry H. Irion (civil servant); Clarence N. Walker (draftsman).

[1909] Francis C. Evans (Commerce and Labor).

[1910] Leonard R. Walker (engineer).

[1911] Charles Eldon (salesman).

[1912] Summer S. Evans (stenographer).

[1914] John T. Shuman (painter); John T. Shuman, Jr. (clerk, boards).

[1915] John T. Sherman [sic: Shuman?] (clerk, Woodward & Lothrop).

[1917] John T. Shuman (painter); John T. Shuman, Jr. (clerk); Katherine Shuman (clerk).

[1919] Christina Swain; John T. Shuman (clerk, Fred S. Lincoln, Inc.); Hallie Cooper (clerk); Jessie Jones.

[1920] Hallie E. Cooper (clerk, War Department); Susuan Cossell (clerk, war risk).

[1921] William J. Hussion (machinist, Navy Yard).

[1922] Estelle S. Mead (correspondent, Veterans Bureau); Bessie A. Mayhall (clerk, Treasury Department); Ernestine R. Mayhall (clerk, Treasury Department).

Continue reading...

Residents of 412 A in Boyd’s Directory

1 August 2015

0 Comments

[Originally posted 30 January 2014; revised 1 August 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 412 A Street, SE:

[1871] Adolphus Lindenkohl (draughtsman); Henry Lindenkohl (draughtsman); Charles Flemer (carpenter).

[1872] Charles Flemer (carpenter); Charles Flammer [sic].

[1876] John Wagoner (driver).

[1878] Charles W. Hepbrun (laborer); Leah Hepbrun (widow of James Hepbrun); Samuel H. Hepbrun (painter).

[1879] Charles W. Hepbrun (laborer); Leah Hepbrun (widow of James Hepbrun); Samuel H. Hepbrun (painter); Thomas A. Mitchell (clerk); Thomas A. Mitchell, Jr. (telephone operator); Samuel H. Clark (painter); Frank E. Swartout (carpenter); Leah Clark [sic] (widow of James Clark).

[1880] Leah Hepburn (widow of James Hepburn).

[1881] Griffin S. Martin (carpenter).

[1882] James A. Randall (clerk, Adjutant-General Office).

[1883] James A. Randall (clerk, War Department).

[1884] H. B. Sabin (clerk); James A. Randall (clerk, War Department).

[1885] James A. Randall (clerk, War Department).

[1886] James A. Randall (clerk, War Department).

[1887] James A. Randall (clerk, War Department).

[1888] James A. Randall (clerk, War Department).

[1889] James A. Randall (clerk, War Department).

[1890] George S. Randall (clerk); James A. Randall (clerk, War Department).

[1892] James A. Flemer (Coast and Geodetic Survey); James E. Gill (carpenter).

[1894] Clair R. Hillyer (student); William E. Hillyer (student); William R. Hillyer (clerk, War Department).

[1895] William R. Hillyer.

[1896] Clair R. Hillyer (manager); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance).

[1897] Clair R. Hillyer (clerk); Edward L. Hillyer (student); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance).

[1898] Clair R. Hillyer (stenographer); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance); Daniel T. Birtwell (clerk).

[1899] Clair R. Hillyer (stenographer); Edward L. Hillyer (clerk); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance); William E. Tufts (chemist).

[1902] John W. Bulla (inspector).

[1903] John W. Bulla (inspector, Post Office Department).

[1904] John W. Bulla (inspector, Post Office Department).

[1905] John W. Bulla (inspector).

[1906] Beatrice Bulla; John W. Bulla (inspector, Post Office Department).

[1908] Louise M. Newcomb (stenographer); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); William R. Bolten (Government Printing Office).

[1909] William R. Bolten (Government Printing Office); Joseph E. Cox (clerk); Lewis D. Lawrence (clerk); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); M. Louise Newcomb (stenographer).

[1910] Louis B. Lawrence (clerk, Navy).

[1911] Edward P. Fitch (clerk, Census Office).

[1913] William R. Bolten (Government Printing Office); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); Mary L. Newcomb (stenographer).

[1915] Carroll B. La Place (clerk, Post Office Department); Ella G. Kerby (widow of William F. Kerby).

[1916] Eliza Logie (Library of Congress).

[1919] Eliza Logie (Library of Congress); Ella G. Kerby (widow of William H. [sic] Kerby).

[1921] Vernon Kaufman (police); Ethel C. Morrison (clerk, War Department).

[1922] Mary C. Monroe; Ethel C. Morrison (clerk, War Department); Vernon E. Kaufman (Capitol police).

[1923] Helen Corcelius (clerk).

Continue reading...

Residents of 323 A in Boyd’s Directory

20 July 2015

0 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 20 July 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 323 A Street, SE:

[1881] Eward Middleton (Rear Admiral, U.S. Navy); Francis Woodman (clerk, Post Office Department).

[1882] George Hickenlooper (clerk, Paymaster General’s Office); Sarah Mason (servant).

[1883] James W. Somerville (Thomas Somerville & Sons).; Marcus L. Donohue (clerk).

[1884] Edward Horn (cabinetmaker); Laura Horn (dressmaker); L. J. Kavanagh (clerk, Signal Office).

[1885] David A. Roe (gunner).

[1886] David Rose; Frederick Roe (machinist).

[1887] David A. Roe.

[1888] Frederick R. Wallace (bookkeeper).

[1889] Frederick R. Wallace (clerk).

[1890] Cecilia Schriver (servant); Frederick R. Wallace (clerk); May S. Ashby.

[1891] Louis A. Frey (clerk).

[1892] Annie M. Prescott (clerk, Census Office).

[1893] Annie M. Prescott (clerk, Census Office).

[1894] Heber Gerow (manager); John R. Young (salesman).

[1895] Edward K. Gerow (dentist); Heber Gerow (clerk); Ann King (widow of John King); William Mitchell (dentist); John R. Young (clerk).

[1896] David A. Row.

[1897] Emma M. Steckline (domestic); Frank H. Evans (clerk, Quartermaster General’s Office).

[1898] Frank H. Evans (clerk, War Department).

[1899] Frank H. Evans (clerk, War Department).

[*1903] Helen Bayly (widow of Harry Bayly); James McKnight (contractor); William A. McKnight (mason); William F. Tappan (printer).

[1903] William F. Tappan (printer).

[1904] William F. Tappan (Government Printing Office); William A. McKnight (mason).

[1904] William F. Tappan (clerk, Government Printing Office).

[1906] Nellie G. Bayly (cashier); William A. McKnight (stonecutter); William F. Tappan (Government Printing Office).

[1907] William F. Tappan (Government Printing Office).

[1908] William A. McKnight (stonemason).

[1909] Helen G. Bayly (bookkeeper).

[1910] William F. Tappan (Government Printing Office).

[1911] Harry Bayly (messenger); Helen G. Bayly (real estate); James A. Bayly (Library of Congress); William A. McKnight (stonemason); William F. Tappan (Government Printing Office).

[1914] William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office); William A. McKnight (stonemason, boards).

[1916] William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office).

[1920] William A. McKnight (stonemason); Lois Wickham (clerk, Senate Office building).

[1921] Margaret M. Tappan (Library of Congress); Mary S. Tappan (War Risk); William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office).

[1923] Margaret M. Tappan (Library of Congress); Mary S. Tappan (secretary, Veterans Bureau); William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office).

Continue reading...

Residents of 330 A in Boyd’s Directory

16 July 2015

0 Comments

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 330 A Street, SE:

[1872] Lemuel B. S. Miller (clerk, Treasury Department).

[1873] Lemuel B. S. Miller (clerk first auditor); D. F. McGowan (clerk, third auditor).

[1875] L. B. S. Miller (lawyer); William E. Miller (conductor).

[1877] E. V. Murphy (official reporter of debates, Senate).

[1878] Charles W. Jones (Senator, Florida).

[1879] Charles W. Havenner (Havenner & Dudley); C. T. Havenner (real estate); Henry B. Havenner (grocer); Pinkney B. Havenner (grocer).

[1880] B. Charlton Havenner; E. Josephine Havenner; Estelle Havenner.

[1881] George C. McPherson (clerk, Treasury Department); James Harper (printer); Martha Herd (servant); Charles D. Willard (lawyer).

[1882] Sarah Reed (servant).

[1883] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department).

[1884] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Margaret Walker (servant).

[1885] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); Mary Richter (servant).

[1886] Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office); Mary Miller (servant).

[1887] Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office); Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Emilie Lange (servant).

[1888] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Mary Welz (servant); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1889] Ernest J. Sommer (draftsman); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1890] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1891] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1892] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey).

[1893] Ernest J. Sommer (topographer); H. Otto Sommer; Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1894] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department).

[1895] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department).

[1896] Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department); Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey).

[1897] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); H. Otto Sommer (student); Julius G. Sommer (student); Clara M. Richter (clerk, Post Office Department).

[1898] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); H. Otto Sommer (physician); Julia G. Sommer (student); Karl E. Sommer (electrical engineer); Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department).

[1899] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey).

[1902] Theodore Straub (clerk, Census Office); Frank A. Flower (clerk, Census Office).

[1903] Frank A. Flower (clerk); John B. Webb (clerk).

[1905] William L. Agnew (printer, Government Printing Office).

[1906] Frank A. Flower (author).

[1907] Emily M. Evans (demonstrator).

[1908] Records of the Past (bimonthly magazine; business address).

[1909] Records of the Past (bimonthly magazine; business address); Thomas F. Nelson (vice president, Records of the Past Exploration Society); Frederick B. Wright (secretary).

[1911] Frederick B. Wright (editor).

[1913] Thomas F. Nelson (genealogist; business address).

[1916] Charles J. Weedon (carrier).

[1917] Mrs. Betty Shinn (telephone operator).

[1918] Thomas W. Walsh (secretary to the Hon. Andrew J. Montague).

[1919] Annie Free (clerk); Clara L. Free (clerk); Charles Weedon (salesman, J. C. Weedon & Co.).

[1922] Charles Weedon (salesman, J. C. Weedon & Co.).

Continue reading...

Residents of 322 A in Boyd’s Directory

15 July 2015

0 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 15 July 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 322 A Street, SE:

[1902] Frank M. Porch (lawyer and special agent, National Surety Co.); Clara P. Bateman (clerk, Post Office Department).

[1903] Orpha E. Austin; Clara P. Bateman (clerk auditor, Post Office Department); Ambrose H. Chase (editor); Harold W. Porch (Library of Congress); Frank M. Porch (lawyer and special agent, National Surety Co.).

[1904] Orpha E. Austin (clerk); Ambrose H. Chase (proofreader).

[1905] Ambrose H. Chase (copyholder, Government Printing Office); Clara P. Bateman (clerk auditor, Post Office Department).

[1906] Andrew H. Chase (journalist); A. H. Chase (Government Printing Office); John F. Bethune (clerk); Albert H. Votaw (Johnson-Wynne Co.).

[1908] Ambrose H. Chase (journalist and editor); John F. Bethune (secretary); Maurice F. Fitzgerald (compositor).

[1909] John F. Bethune (secretary, Capitol); Ambrose H. Chase (Government Printing Office).

[1910] Adelaide Sutherland (clerk).

[1911] Adelaide Sutherland (clerk); Lloyd E. Stonnell (inspector).

[1913] Eugene T. McCarthy (police); Elizabeth B. Donehoo (clerk, Post Office Department).

[1914] Emery P. Crandall (locksmith, House of Representatives); Floyd M. Crandall (musician, boards); Vern O. Crandall (clerk, Washington Gas Light Co., boards); John F. McGarry (hallman, boards); Eugene T. McCarthy.

[1915] Vern O. Crandall (clerk); Julia Osborn; Mrs. Mary E. Osborn.

[1917] Boyd M. Crandall (student); Claude Crandall (jeweler); Emory Crandall (locksmith); Vernon O. Crandall (clerk, Washington Gas Light Co.).

[1919] Eugene T. McCarthy (machinist).

[1920] Laurette Murphy (clerk); Jean Jackson (secretary); Frances H. Jackson (widow of Delos Jackson).

[1921] Ruth Spicer (clerk, War Department); Marguerite Evans (adjuster, war risk).

[1922] Eugene T. McCarthy (clerk, Sanitary Grocery Co.); Vera Walter (clerk, War Department).

Continue reading...

Residents of 320 A in Boyd’s Directory

13 July 2015

0 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 13 July 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 320 A Street, SE:

[1872] Robert S. Avery (assistant, Coast Survey).

[1873] Robert Avery (clerk, Coast Survey).

[1879] Robert Stanton Avery (U.S. Coast Survey).

[1883] Robert S. Avery (U.S. Coast and Geodetic Survey).

[1884] Robert S. Avery (Coast and Geodetic Survey).

[1885] Robert S. Avery (Clerk, Coast and Geodetic Survey).

[1886] Robert S. Avery.

[1888] Robert S. Avery.

[1890] Robert S. Avery.

[1892] Robert S. Avery (author and publisher of phonetic books).

[1895] James A. Campbell (agent); Julia Avery.

[1896] Hittie Conwell (widow of Israel I. Conwell); Julia Avery.

[1897] Hittie Conwell (widow of Israel I. Conwell).

[1898] Julia Avery (dressmaker).

[1899] Julia N. Avery (dressmaker).

[1904] Adelaide McKenzie (clerk).

[1906] George P. Jenkins (clerk, Capitol); Hector C. McRae (clerk, Capitol).

[1908] Carl O. Burg (clerk, Post Office Department).

[1911] Richard A. Burton (blacksmith).

[1915] Elizabeth Rushford (nurse); Julia A. Chase (widow of Ambrose H. Chase); Mina B. Fitman (clerk, House of Representatives).

[1919] Francis C. McLaughlin (assistant, Department of Agriculture).

[1922] Joseph F. Allison (drugs).

Continue reading...