Tag Archives: Census Office

Residents of 315 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

 

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 315 A Street, SE:

[1880] Madison Davis (chief, postage stamp division, 3rd Assistant Postmaster General); Mrs. George R. Ruff.

[1881] Madison Davis (chief, postage stamp division, 3rd Assistant Postmaster General).

[1882] C. G. Calkins (Hydrographic Office).

[1883] Madison Davis (chief clerk, 3rd Assistant Postmaster General).

[1884] Charles A. Shields (stenographer).

[1885] Madison Davis (chief clerk, 3rd Assistant Postmaster General); Elizabeth A. Smith (servant).

[1886] Albert G. Ruff (clerk, city post office); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Wesley G. Carr (teacher).

[1887] Frank A. Smith (clerk, Pension Office).

[1888] William B. Marlow (clerk); Frank A. Smith (clerk, Pension Office).

[1889] Frank A. Smith (clerk, Pension Office); William B. Marlow (clerk).

[1890] Alida J. Gaynor (housekeeper); Thomas S. Moore (Moore & Leding).

[1891] Franklin Moore (clerk); Thomas S. Moore (Moore & Leding).

[1892] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1893] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1894] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1895] Phyllis M. Gross (widow of Horace Gross); Angelina A. Marshall (widow of Ezra A. Marshall).

[1896] Harry N. Low (Graham & Low); Elvira Scott (nurse); Angeline Marshall (widow of Ezra A. Marshall).

[1898] Elizabeth J. Bock (teacher); Fred M. Bock (clerk, city post office); Irene B. Bock; George W. Bock (clerk); L. Ellsworth Bock (clerk, city post office); Magdalene C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1899] Elizabeth J. Bock (teacher); L. Ellsworth Bock (clerk, city post office); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1900] Elizabeth J. Bock (teacher); George W. Bock (fireman); Magdalen C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Block).

[1902] Elizabeth J. Bock (teacher); Irene B. Bock (teacher); George W. Bock (fireman); Madalene C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1903] J. Van Stewart (clerk).

[1905] George M. Buck (clerk, Capitol); William J. Jones (painter); Clara H. Jones (Census Office).

[1906] Clara H. Jones (Census Office); William J. Jones; Charles A. Conrad (chief clerk, office of Fourth Assistant Postmaster General, Post Office Department).

[1908] Edward F. Albert (pharmacist).

[1909] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1910] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1911] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1912] William R. Baker (clerk, Census Office); Arthur F. Bauer (bookkeeper, secretary of the Regina Elena Pleasure Club); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1913] Arthur F. Bauer (assistant secretary).

[1914] Henry Bauer; Bessie K. Bauer (bookkeeper, Remington Typewriter Co., boards); Byron Richards (clerk).

[1916] Bessie K. Bauer (stenographer, Robert C. Rogers Co.).

[1917] Ernest Kletsch.

[1918] Juliet C. De Courcy [sic] (nurse); Lulu Konkle (stenographer).

[1919] Elizabeth C. DeCourcy (stenographer); Jennie DeCourcy (widow of Matthew DeCourcy); Juliet E. DeCourcy (nurse); Mary DeCourcy (clerk).

[1919] Elizabeth C. DeCourcy (clerk, War Department); Jennie DeCourcy (widow of Matthew DeCourcy); Juliet E. DeCourcy (nurse); Mary DeCourcy (clerk).

[1920] Mrs. Jennie DeCourcy; Juliet DeCourcy (nurse); Myrtle Settle (nurse).

[1923] Charles A. Lyons.

[1928] Jacob H. Hollinger.

[1932] Jacob H. Hollinger.

[1934] Jacob H. Hollinger.

[1936] Jacob Hollinger.

[1956] Mrs. Maude V. Hollinger.

[1967] Mary G. Cavanaugh.

[1973] Vacant.

Continue reading...

Residents of 314 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 314 A Street, SE:

[1871] Mary F. Grant; James McMahon (laborer).

[1872] James McMahan [sic] (laborer); Mrs. Margaret Corcoran.

[1875] James McMahon (laborer); Joseph Jackson (oysters) [apparently a business address; his residence is described as at the corner of A and Fourth St., S.E.].

[1887] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1888] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Nora O’Connor (servant).

[1889] Margaret Wolfe; David Wolfe Brown (stenographer).

[1890] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1891] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Margaret Wolfe.

[1892] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1893] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk); Edwin A. Hazlet (clerk, Census Office).

[1894] Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Waring E. Evans (clerk, Interior Department); Hanna D. Davis (widow of Harry Davis).

[1895] Annie A. Gant (domestic); George S. Hamlin (laborer); Myrtie G. Young (teacher).

[1896] Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Myrtie G. Young (teacher); Annie A. Gauntt [sic] (domestic); Joseph Nichols (clerk).

[1897] Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Kate W. McCowan (clerk, Pension Office); Myrtie G. Young (teacher).

[1898] Llewellyn L. Cook (clerk); Henry Cook (conductor); Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department).

[1899] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department).

[1900] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department); Llewellyn M. Cook (manager).

[1902] Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn); William E. Ambrose (lawyer).

[1903] Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1904] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1905] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1906] Olive L. Dunn.

[1908] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1909] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn.

[1911] Mary Werres; Alphonse C. Hammer (clerk); Frank C. Hillyer (laborer).

[1912] Mary K. Werres (caretaker); Alphonse C. Hammer (manager).

[1913] Robert L. Lambert (Bureau of Printing).

[1914] Robert L. Lambert (skilled helper, Bureau of Printing); Kathryn A. Whitmire (stenographer, boards).

[1915] Cora E. Beard (printer’s assistant, Bureau of Printing).

[1916] Cora E. Beard (printer’s assistant, Bureau of Printing); James H. Kelly (custodian of presses, Bureau of Printing); Pete W. Roche (special agent, Census Office).

[1917] Robert L. Lambert.

[1919] Cora E. Beard (clerk).

[1920] Robert L. Lambert; Cora E. Beard (clerk); Leila Bean (clerk); Dorothy Ishell (nurse).

[1921] Julia E. Duval (clerk, War Department).

[1923] Robert L. Lambert.

[1925] Robert L. Lambert.

[1928] Robert L. Lambert.

[1932] Robert L. Lambert; Mary A. Sheedy (nurse).

[1934] Robert L. Lambert.

[1936] Robert L. Lambert.

[1956] Frank M. Dullin [sic].

[1967] Mrs. Marion Dulin.

[1973] Rev. William T. Alter.

 

Continue reading...

Residents of 409 A in Boyd’s Directory

8 June 2016

0 Comments

[Originally posted 10 October 2015; revised 8 June 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 409 A Street, SE:

[1881] George Rothande (cornice-maker).

[1885] Timothy D. Keleher (clerk to House of Representatives for Pacific Railroads); James W. Curtis (clerk, Pension Office).

[1886] T. D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1887] James W. Curtis (clerk, Pension Office); Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department); Timothy D. Kelley (clerk, Post Office Department).

[1888] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1889] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1890] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1891] T. D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1892] T. D. Keleher (disbursing clerk, Treasury Department).

[1893] T. B. Keleher (auditor of the Treasury for the Post Office Department).

[1894] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, Treasury Department); Lucy J. Butler (domestic).

[1895] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1897] T. D. Keleher (disbursing clerk, auditor for the Post Office Department).

[1898] James P. Keleher (architect); T. D. Keleher (disbursing clerk, auditor for the Post Office Department).

[1899] James P. Keleher (Coast and Geodetic Survey); Timothy D. Keleher.

[1900] James P. Keleher (Coast and Geodetic Survey).

[1903] Harry A. Callahan (insurance); Charles E. Lane (Pension Office).

[1904] George A. Weschler; J. F. Weschler.

]1905] Harry V. Roe (clerk, Document Room, House of Representatives); James E. Porter (driver); Harry N. Calohan [sic] (agent); Mary F. Shea (domestic).

[1906] Bessie P. Catlett (Bureau of Printing); Effie B. Catlett (dressmaker); Ersie K. Catlett (clerk); John E. Catlett (brakeman); Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department), Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office).

[1907] Effie B. Catlett (teacher); Ersie Catlett (Bureau of Printing); Bessie P. Catlett (Bureau of Printing).; Inez S. Catlett (milliner); John E. Catlett (flagman); Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department); Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office).

[1908] Bessie P. Catlett (Bureau of Printing); Effie B. Catlett (bookkeeper); Ersie Catlett (Bureau of Printing); Inez Catlett (clerk); John E. Catlett (conductor), Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department); Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office); James M. Payne (Payne Bros.).

[1909] Charles E. Lane (Pension Office).

[1914] James. M. Payne.

[1915] Allie M. Payne (stenographer); Daniel J. Payne (stenographer); James M. Payne (Payne Bros.).

[1916] James M. Payne (Payne Bros.); Allie M. Payne (stenographer); Daniel J. Payne (stenographer).

[1920] Charles Payne (clerk); Charles R. Payne (clerk, Department of Commerce); Daniel J. Payne (clerk); Franklin J. Payne (clerk, War Department); James M. Payne.

[1921] Charles R. Payne (clerk, Census Office); Daniel J. Payne (clerk, Census Office).

[1922] Charles R. Payne (clerk, Census Office); Daniel J. Payne (clerk).

[1923] Vacant.

[1925] Walter Graves.

[1928] Cloid R. Smith.

[1932] Charles G. Jameson.

[1934] Charles G. Jameson.

[1936] Charles G. Jameson.

[1956] Alex P. Guyol.

[1967] Alex P. Guyol.

[1973] Alex P. Guyol.

Continue reading...

Residents of 407 A in Boyd’s Directory

20 May 2016

0 Comments

[Originally posted 29 January 2014; revised 20 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 407 A Street, SE:

[1886] Craven E. Silcott (cashier, House of Representatives); W. C. Fields (assistant enrolling clerk, House of Representatives); John P. Leedom (sergeant-at-arms, House of Representatives).

[1887] William C. Fields (index clerk, private claims, House of Representatives); C. Edward Silcott (cashier for sergeant-at-arms, House of Representatives).

[1888] John B. Hussey (chief, Pensions Division, Treasury Department).

[1890] Edward G. H. Austin (clerk).

[1891] Gershon [sic] Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey).

[1892] Gershorn [sic] Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey).

[1893] Gersham [sic] Bradford (assistant, Coast and Geodetic Survey).

[1894] Gershom Bradford (chart division, Coast and Geodetic Survey).

[1895] Gershon [sic] Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey); Mary A. F. Winsor (widow of Charles F. Winsor).

[1896] Gershom Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey); Mary A. Winsor (widow of Charles F. Winsor).

[1899] Thomas H. Clark (Library of Congress).

[1900] Horace E. Alexander (printer); Horace E. Alexander, Jr. (clerk); Mary E. Odell (widow).

[1903] Howard W. Peck (clerk); William H. Peck (Bureau of Printing).

[1904] Howard W. Peck (electrician).

[1905] Amelia J. Thomas (milliner); Bessie C. Thomas (Bureau of Printing); Elizabeth B. Thomas (stenographer); Henry Thomas (printer); Jane Thomas (widow of James C. Thomas).

[1906] Amanda Thomas (Bureau of Printing); Amelia J. Thomas (milliner); Bessie Thomas (Bureau of Printing); Elizabeth B. Thomas (clerk); Henry Thomas (Bureau of Printing); Jane Thomas (widow of James C. Thomas).

[1908] Vincent Ingling (Executive Department); J. J. Porter (Navy Yard).

[1909] Laura V. Monroe; J. J. Porter (Navy Yard); George R. Brooks (draftsman, Navy).

[1910] Joseph J. Porter (Navy Yard).

[1911] Laura V. Monroe; Joseph J. Porter (Navy Yard).

[1912] Clara B. Thorne (Bureau of Printing); James B. Holloway (clerk, House of Representatives); Laura V. Monroe.

[1913] Florence H. Allen (Department of Agriculture; Laura V. Monroe; Joseph J. Porter (Navy Yard).

[1914] Laura V. Monroe (boards); Anthony Sherman (clerk, Navy, boards); Maurice Clark (folder, boards); Joseph J. Porter (draughtsman, Navy Yard).

[1915] Eliza Monroe; Anthony Sherman (clerk, Navy).

[1916] Anthony Sherman (clerk, Navy); Franklin Barr (clerk); Mrs. Laura V. Monroe.

[1917] Anthony Sherman (clerk, Navy); Laura V. Monroe.

[1918] Elizabeth E. Monroe.

[1919] Clark Phelps (clerk); James J. Porter (draftsman, Navy Yard); Laura V. Monroe.

[1920] Clara L. Phelps (clerk, Treasury Department); Laura V. Monroe.

[1922] Maude E. Beck (clerk, Census Office).

[1923] Susan Browner.

[1928] Robert J. Haynie.

[1925] Vacant.

[1932] Raymond L. Eubank.

[1934] Mrs. Amelia Varrella.

[1936] Mrs. Amelia Varrella.

[1956] Mrs. Marie W. Connon.

[1967] Mrs. Marie W. Connon; [basement] Sixth International Philatelic Exhibition Inc. stamp exhibitions.

[1973] Daniel M. Katz.

Continue reading...

Residents of 417 A in Boyd’s Directory

16 November 2015

0 Comments

 

[Originally posted 1 February 2014; revised 16 November 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 417 A Street, SE:

[1871] Phoebe Lowe; John B. Taylor (whitewasher).

[1872] Mercelener Jordon [sic: Jordan?] (lady’s nurse, widow of Fleming Jordon); Thomas W. Jordon.

[1873] William H. Marshall (laborer); Phebe Lowe; William Countee (laborer).

[1875] Mosthena Jarden (nurse).

[1876] William Sweeting (laborer); Jane Garrett (widow of David Garrett).

[1878] Phebe Lowe (widow of Jerry Lowe); Susan Tyler (widow of John Tyler).

[1879] Marcelena Jordan (widow of Flemming [sic] Jordan; Jane Garrett (widow of David Garrett).

[1880] Jane Garrett (widow of David Garrett).

[1881] John L. Butler (driver).

[1882] Jane Garrett (midwife, widow of David Garrett); Charity Washington (servant).

[1883] Silas Washington (driver); Charity Washington (nurse); Jane Garrett (nurse, widow of David Garrett).

[1884] Susan Tyler (servant); Mary Kirkland.

[1885] Jane Garrett (widow of David Garrett); Mary E. Kirkland.

[1886] Jane Garrett (widow of David Garrett); Mary E. Kirkland.

[1887] Jane Garrett (widow of David Garrett); Mary E. Kirkland.

[1888] Jane Garrett (widow of David Garrett); Mary E. Kirkland.

[1891] William Allis (shoemaker); Peter Edelin (shoemaker); Sophia Mitchell (domestic).

[1894] Genevieve T. Yager (widow of Francis T. Yager); Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office).

[1895] Genevieve T. Yager (widow of Francis T. Yager); Llewellyn M. Cook (L. M. Cook & Co.); Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office).

[1896] Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office); Llewellyn M. Cook (L. M. Cook & Co.); Genevieve T. Yager (widow of Frank W. [sic] Yager).

[1897] Lucy J. Dorsey; Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office).

[1898] Addie S. Hillyer; Rev. Charles H. Hayes (assistant rector, St. Mark’s Church).

[1899] Rev. William L. Devries (rector, St. Mark’s Church); Rev. E. Magruder Thompson; Rev. Charles H. Hayes (assistant rector, St. Mark’s Church); Addie S. Hillyer; Cora Johnson (domestic).

[1902] J. Arthur Russell (clerk); Charles E. Chambliss (Department of Agriculture); Sarah Clase (clerk).

[1903] Annie H. Gibson (widow); Henry Ittig (clerk, Navy); B. L. Williams (clerk, Patent Office).

[1904] Alfred F. W. Schmidt (Library of Congress); Anna H. Gibson.

[1905] H. P. Andrews (clerk, Capitol); Anne H. Gibson (widow); Oscar M. Pond (Census Office); Mary A. Matthews (Library of Congress); William C. Hodgkins (surveyor).

[1906] William J. Wallis (teacher); John D. Wolcott (Library of Congress); H. P. Andrews (clerk, Capitol); William J. Wallis (teacher).

[1908] J. Randolph Tucker (clerk, Library of Congress); Lawrence Washington (Library of Congress); Louisa F. Washington (stenographer); Pattie W. Washington; Fannie J. Washington; Willis L. Washington.

[1909] J. Randolph Tucker (Library of Congress); Lawrence Washington (Library of Congress); Louisa F. Washington (stenographer); Pattie W. Washington (clerk); Willis L. Washington.

[1911] George Turner (clerk); Charles J. Turner (salesman).

[1913] Lem J. Embrey (watchman); Lena E. Embrey; Thad J. Embrey (clerk).

[1914] Lee J. Embrey (watchman); Thaddeus J. Embrey (student, boards).

[1915] Chester L. Ballard (mariner); Guy C. Ballard (mariner); Ida M. Ballard (widow of Chester L. Ballard [sic]); Leo C. Lewis (chauffeur); Jerome Scarborough (police captain).

[1916] Annie B. Smith.

[1919] J. Randolph Grove (machinist); Florence Van Cott (stenographer); Joseph J. Brown (machinist).

[1922] Aubrey Simmons (machinist); John A. Simmons (Navy Yard); Maude Douglas (clerk).

[1923] Fannie M. Carpenter (widow of Fred Carpenter).

Continue reading...

Residents of 412 A in Boyd’s Directory

1 August 2015

0 Comments

[Originally posted 30 January 2014; revised 1 August 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 412 A Street, SE:

[1871] Adolphus Lindenkohl (draughtsman); Henry Lindenkohl (draughtsman); Charles Flemer (carpenter).

[1872] Charles Flemer (carpenter); Charles Flammer [sic].

[1876] John Wagoner (driver).

[1878] Charles W. Hepbrun (laborer); Leah Hepbrun (widow of James Hepbrun); Samuel H. Hepbrun (painter).

[1879] Charles W. Hepbrun (laborer); Leah Hepbrun (widow of James Hepbrun); Samuel H. Hepbrun (painter); Thomas A. Mitchell (clerk); Thomas A. Mitchell, Jr. (telephone operator); Samuel H. Clark (painter); Frank E. Swartout (carpenter); Leah Clark [sic] (widow of James Clark).

[1880] Leah Hepburn (widow of James Hepburn).

[1881] Griffin S. Martin (carpenter).

[1882] James A. Randall (clerk, Adjutant-General Office).

[1883] James A. Randall (clerk, War Department).

[1884] H. B. Sabin (clerk); James A. Randall (clerk, War Department).

[1885] James A. Randall (clerk, War Department).

[1886] James A. Randall (clerk, War Department).

[1887] James A. Randall (clerk, War Department).

[1888] James A. Randall (clerk, War Department).

[1889] James A. Randall (clerk, War Department).

[1890] George S. Randall (clerk); James A. Randall (clerk, War Department).

[1892] James A. Flemer (Coast and Geodetic Survey); James E. Gill (carpenter).

[1894] Clair R. Hillyer (student); William E. Hillyer (student); William R. Hillyer (clerk, War Department).

[1895] William R. Hillyer.

[1896] Clair R. Hillyer (manager); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance).

[1897] Clair R. Hillyer (clerk); Edward L. Hillyer (student); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance).

[1898] Clair R. Hillyer (stenographer); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance); Daniel T. Birtwell (clerk).

[1899] Clair R. Hillyer (stenographer); Edward L. Hillyer (clerk); William E. Hillyer (chemist); William R. Hillyer (insurance); William E. Tufts (chemist).

[1902] John W. Bulla (inspector).

[1903] John W. Bulla (inspector, Post Office Department).

[1904] John W. Bulla (inspector, Post Office Department).

[1905] John W. Bulla (inspector).

[1906] Beatrice Bulla; John W. Bulla (inspector, Post Office Department).

[1908] Louise M. Newcomb (stenographer); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); William R. Bolten (Government Printing Office).

[1909] William R. Bolten (Government Printing Office); Joseph E. Cox (clerk); Lewis D. Lawrence (clerk); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); M. Louise Newcomb (stenographer).

[1910] Louis B. Lawrence (clerk, Navy).

[1911] Edward P. Fitch (clerk, Census Office).

[1913] William R. Bolten (Government Printing Office); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); Mary L. Newcomb (stenographer).

[1915] Carroll B. La Place (clerk, Post Office Department); Ella G. Kerby (widow of William F. Kerby).

[1916] Eliza Logie (Library of Congress).

[1919] Eliza Logie (Library of Congress); Ella G. Kerby (widow of William H. [sic] Kerby).

[1921] Vernon Kaufman (police); Ethel C. Morrison (clerk, War Department).

[1922] Mary C. Monroe; Ethel C. Morrison (clerk, War Department); Vernon E. Kaufman (Capitol police).

[1923] Helen Corcelius (clerk).

Continue reading...

Residents of 323 A in Boyd’s Directory

20 July 2015

0 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 20 July 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 323 A Street, SE:

[1881] Eward Middleton (Rear Admiral, U.S. Navy); Francis Woodman (clerk, Post Office Department).

[1882] George Hickenlooper (clerk, Paymaster General’s Office); Sarah Mason (servant).

[1883] James W. Somerville (Thomas Somerville & Sons).; Marcus L. Donohue (clerk).

[1884] Edward Horn (cabinetmaker); Laura Horn (dressmaker); L. J. Kavanagh (clerk, Signal Office).

[1885] David A. Roe (gunner).

[1886] David Rose; Frederick Roe (machinist).

[1887] David A. Roe.

[1888] Frederick R. Wallace (bookkeeper).

[1889] Frederick R. Wallace (clerk).

[1890] Cecilia Schriver (servant); Frederick R. Wallace (clerk); May S. Ashby.

[1891] Louis A. Frey (clerk).

[1892] Annie M. Prescott (clerk, Census Office).

[1893] Annie M. Prescott (clerk, Census Office).

[1894] Heber Gerow (manager); John R. Young (salesman).

[1895] Edward K. Gerow (dentist); Heber Gerow (clerk); Ann King (widow of John King); William Mitchell (dentist); John R. Young (clerk).

[1896] David A. Row.

[1897] Emma M. Steckline (domestic); Frank H. Evans (clerk, Quartermaster General’s Office).

[1898] Frank H. Evans (clerk, War Department).

[1899] Frank H. Evans (clerk, War Department).

[*1903] Helen Bayly (widow of Harry Bayly); James McKnight (contractor); William A. McKnight (mason); William F. Tappan (printer).

[1903] William F. Tappan (printer).

[1904] William F. Tappan (Government Printing Office); William A. McKnight (mason).

[1904] William F. Tappan (clerk, Government Printing Office).

[1906] Nellie G. Bayly (cashier); William A. McKnight (stonecutter); William F. Tappan (Government Printing Office).

[1907] William F. Tappan (Government Printing Office).

[1908] William A. McKnight (stonemason).

[1909] Helen G. Bayly (bookkeeper).

[1910] William F. Tappan (Government Printing Office).

[1911] Harry Bayly (messenger); Helen G. Bayly (real estate); James A. Bayly (Library of Congress); William A. McKnight (stonemason); William F. Tappan (Government Printing Office).

[1914] William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office); William A. McKnight (stonemason, boards).

[1916] William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office).

[1920] William A. McKnight (stonemason); Lois Wickham (clerk, Senate Office building).

[1921] Margaret M. Tappan (Library of Congress); Mary S. Tappan (War Risk); William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office).

[1923] Margaret M. Tappan (Library of Congress); Mary S. Tappan (secretary, Veterans Bureau); William F. Tappan (Monotype operator, Government Printing Office).

Continue reading...

Residents of 321 A in Boyd’s Directory

20 July 2015

0 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 20 July 2015.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 321 A Street, SE:

[1881] Edward W. Ayres (correspondent, Kansas City Times).

[1882] William A. Smith (student); Charles F. Smith (superintendent, Congressional Cemetery).

[1883] William A. Smith (clerk); Charles F. Smith (clerk, Pension Office); Charles S. Smith (captain, U.S. Army, assistant chief of ordnance).

[1884] Charles F. Smith (clerk, Pension Office); Charles S. Smith (captain, U.S. Army, assistant chief of ordnance); William A. Smith (clerk).

[1885] Charles F. Smith (clerk, Pension Office); Charles S. Smith (captain, U.S. Army, assistant chief of ordnance); William A. Smith (clerk).

[1886] William A. Smith (salesman); Ophelia Smith (clerk).

[1887] Charles A. McNamee (Government Printing Office); Charles F. Smith (clerk); William A. Smith (salesman).

[1888] Charles F. Smith (clerk, Pension Office); William F. Gullick (clerk).

[1889] William Alexander [Smith] (clerk); Charles F. Smith (clerk, Pension Office).

[1890] Charles F. Smith (clerk, Pension Office); William A. Smith (clerk).

[1891] Charles F. Smith (clerk, Pension Office); Odie MacNamee (clerk, widow of Charles A. MacNamee); W. Alexander Smith (salesman); William A. Smith (clerk); Radford S. Smith (model-maker).

[1892] Radford S. Smith (pattern-maker); William A. Smith (clerk); William Alexander Smith (salesman).

[1893] William H. [sic] Smith (clerk).

[1894] Charles A. Smith (clerk, Pension Office); William A. Smith (clerk).

[1895] Mary E. Smith (widow of Charles F. Smith); William A. Smith (clerk).

[1896] Mary E. Smith (widow of Charles F. Smith); William A. Smith (clerk).

[1897] W. Alexander Smith (salesman); Radford A. [sic] Smith (pattern-maker).

[1898] Mary E. Smith (widow of Charles F. Smith); William A. Smith (clerk).

[1899] William A. Smith (clerk).

[1902] Frederick H. Braggins.

[1903] Magdalene H. Berger (clerk); William P. Rice (broker); Ceanna Jones (dressmaker).

[1904] S. Stephenson (Library of Congress).

[1905] Frank A. Porterfield (Census Office); Evelyn W. Fant (Library of Congress); Jessie D. Fant (teacher); M. B. Fant (widow of Joseph N. Fant).

[1906] Eva W. Fant (Library of Congress); Evelyn W. Fant (clerk); Jessie D. Fant (teacher); Mariana B. Fant (widow of Joseph Fant).

[1908] Eva M. Fant (Library of Congress); Evelyn W. Fant (clerk); Jessie D. Fant (teacher); Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant); James Berry (cook).

[1910] Albert S. Davidson (dentist).

[1911] Bettie A. Guinand (Bureau of Printing).

[1912] Jerusha Davidson (widow of John Davidson).

[1913] Richard A. Allen (Museum of Natural History).

[1915] James H. Shouse (doorkeeper, House of Representatives).

[1916] James H. Shouse (messenger, Capitol).

[1919] Mary Allen (clerk).

[1920] Irma M. Rice (clerk, War Department); James H. Shouse (messenger, House of Representatives); Thelma Newell (stenographer, Southern Railroad).

[1921] E. Blanche Rice (clerk, Treasury Department); Irma M. Rice (clerk, War Department).

[1922] Edward Brians (electrician).

[1923] Theron D. Wilson (nautical expert, Navy).

Continue reading...

Residents of 330 A in Boyd’s Directory

16 July 2015

0 Comments

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 330 A Street, SE:

[1872] Lemuel B. S. Miller (clerk, Treasury Department).

[1873] Lemuel B. S. Miller (clerk first auditor); D. F. McGowan (clerk, third auditor).

[1875] L. B. S. Miller (lawyer); William E. Miller (conductor).

[1877] E. V. Murphy (official reporter of debates, Senate).

[1878] Charles W. Jones (Senator, Florida).

[1879] Charles W. Havenner (Havenner & Dudley); C. T. Havenner (real estate); Henry B. Havenner (grocer); Pinkney B. Havenner (grocer).

[1880] B. Charlton Havenner; E. Josephine Havenner; Estelle Havenner.

[1881] George C. McPherson (clerk, Treasury Department); James Harper (printer); Martha Herd (servant); Charles D. Willard (lawyer).

[1882] Sarah Reed (servant).

[1883] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department).

[1884] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Margaret Walker (servant).

[1885] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); Mary Richter (servant).

[1886] Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office); Mary Miller (servant).

[1887] Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office); Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Emilie Lange (servant).

[1888] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Mary Welz (servant); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1889] Ernest J. Sommer (draftsman); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1890] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1891] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1892] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey).

[1893] Ernest J. Sommer (topographer); H. Otto Sommer; Clara M. Richter (clerk, Dead Letter Office).

[1894] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department).

[1895] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department).

[1896] Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department); Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey).

[1897] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); H. Otto Sommer (student); Julius G. Sommer (student); Clara M. Richter (clerk, Post Office Department).

[1898] Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey); H. Otto Sommer (physician); Julia G. Sommer (student); Karl E. Sommer (electrical engineer); Miss C. M. Richter (principal clerk, Foreign Division, Post Office Department).

[1899] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); Ernest J. Sommer (Coast and Geodetic Survey).

[1902] Theodore Straub (clerk, Census Office); Frank A. Flower (clerk, Census Office).

[1903] Frank A. Flower (clerk); John B. Webb (clerk).

[1905] William L. Agnew (printer, Government Printing Office).

[1906] Frank A. Flower (author).

[1907] Emily M. Evans (demonstrator).

[1908] Records of the Past (bimonthly magazine; business address).

[1909] Records of the Past (bimonthly magazine; business address); Thomas F. Nelson (vice president, Records of the Past Exploration Society); Frederick B. Wright (secretary).

[1911] Frederick B. Wright (editor).

[1913] Thomas F. Nelson (genealogist; business address).

[1916] Charles J. Weedon (carrier).

[1917] Mrs. Betty Shinn (telephone operator).

[1918] Thomas W. Walsh (secretary to the Hon. Andrew J. Montague).

[1919] Annie Free (clerk); Clara L. Free (clerk); Charles Weedon (salesman, J. C. Weedon & Co.).

[1922] Charles Weedon (salesman, J. C. Weedon & Co.).

Continue reading...