Tag Archives: Boyd’s Directory

Residents of 316 A in Boyd’s Directory

7 October 2016

0 Comments

[Originally posted 21 February 2014; revised 7 October 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 316 A Street, SE:

[1871] Patrick Corcoran (boilermaker).

[1875] James W. Kyle (blacksmith).

[1876] James Kyle (blacksmith).

[1887] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1888] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1889] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); George A. Ruff (clerk, Post Office Department); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1890] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1891] Albert G. Ruff (clerk, City Post Office); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1892] Sarah J. Ruff (widow of George Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Dora B. Sims (clerk, Census Office).

[1893] Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff); Ida M. O’Donnell (clerk, 5th auditor); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General).

[1894] Sarah J. Ruff (widow of George Ruff); Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Ida M. O’Donnell (clerk, Treasury Department).

[1895] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Ida M. O’Donnell (clerk, Treasury Department); Sarah J. Ruff.

[1896] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Sara J. Ruff (widow of George R. Ruff)

[1898] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); David Wolfe Brown (reporter, House of Representatives).

[1899] Madison Davis (chief clerk, Office of Third Assistant Postmaster General); Sarah J. Ruff (widow).

[1900] Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1902] Miriam Davis; Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1903] Madison Davis (Assistant Postmaster); O. H. Leland (Coast and Geodetic Survey).

[1904] Madison Davis (Assistant Postmaster); C. Sherman Hillyer (clerk); Howard W. Portch (Library of Congress).

[1905] Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1906] Charles S. Hillyer (clerk); Madison Davis (Assistant Postmaster, Washington City Post Office).

[1907] Charles S. Hillyer (clerk); Madison Davis (Assistant Postmaster).

[1908] Madison Davis (Assistant Postmaster); Kate Powell (domestic).

[1909] Madison David (Assistant Postmaster); Merriam Hillyer; Kate Powell (domestic); Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1910] Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1911] Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1912] Madison Davis (superintendent, Station B [4th and E. Capitol], Post Office).

[1913] Virginia M. Davis (widow of Madison Davis).

[1914] Daniel O’Hara (clerk, boards); Mirian [sic] D. Hillyer (widow of Charles S. Hillyer, boards); Mrs. Virginia M. Davis.

[1916] Charlotte Davis (clerk, General Post Office).

[1917] Herman W. Davis; Carl E. Raymond.

[1919] Herman W. Davis (watchman, Post Office).

[1920] Margaret Murphy (widow of John A. Murphy); Lottie Davis (clerk); Herman W. Davis.

[1921] Herman W. Davis.

[1922] Herman W. Davis.

[1923] Herman W. Davis; Richard Allen; Clara K. Bragdon.

[1924] Richard Allen; Clara K. Bragdon.

[1932] Richard A. Allen; Mrs. Martha E. Payne.

[1934] Richard A. Allen; Mrs. Martha E. Payne.

[1936] Richard A. Allen, Mrs Martha M. [sic] Payne.

[1940] Richard A. Allen; William Keeler.

[1956] Richard A. Allen.

[1967] Mrs. Phyllis E. Hendrick.

[1973] Timothy A. Burr.

Advertisements
Continue reading...

Residents of 315 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

 

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 315 A Street, SE:

[1880] Madison Davis (chief, postage stamp division, 3rd Assistant Postmaster General); Mrs. George R. Ruff.

[1881] Madison Davis (chief, postage stamp division, 3rd Assistant Postmaster General).

[1882] C. G. Calkins (Hydrographic Office).

[1883] Madison Davis (chief clerk, 3rd Assistant Postmaster General).

[1884] Charles A. Shields (stenographer).

[1885] Madison Davis (chief clerk, 3rd Assistant Postmaster General); Elizabeth A. Smith (servant).

[1886] Albert G. Ruff (clerk, city post office); Sarah J. Ruff (widow of George R. Ruff); Wesley G. Carr (teacher).

[1887] Frank A. Smith (clerk, Pension Office).

[1888] William B. Marlow (clerk); Frank A. Smith (clerk, Pension Office).

[1889] Frank A. Smith (clerk, Pension Office); William B. Marlow (clerk).

[1890] Alida J. Gaynor (housekeeper); Thomas S. Moore (Moore & Leding).

[1891] Franklin Moore (clerk); Thomas S. Moore (Moore & Leding).

[1892] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1893] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1894] Thomas S. Moore (Moore & Leding); Franklin Moore (clerk).

[1895] Phyllis M. Gross (widow of Horace Gross); Angelina A. Marshall (widow of Ezra A. Marshall).

[1896] Harry N. Low (Graham & Low); Elvira Scott (nurse); Angeline Marshall (widow of Ezra A. Marshall).

[1898] Elizabeth J. Bock (teacher); Fred M. Bock (clerk, city post office); Irene B. Bock; George W. Bock (clerk); L. Ellsworth Bock (clerk, city post office); Magdalene C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1899] Elizabeth J. Bock (teacher); L. Ellsworth Bock (clerk, city post office); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1900] Elizabeth J. Bock (teacher); George W. Bock (fireman); Magdalen C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Block).

[1902] Elizabeth J. Bock (teacher); Irene B. Bock (teacher); George W. Bock (fireman); Madalene C. Bock (teacher); Mary A. Bock (widow of Max Bock).

[1903] J. Van Stewart (clerk).

[1905] George M. Buck (clerk, Capitol); William J. Jones (painter); Clara H. Jones (Census Office).

[1906] Clara H. Jones (Census Office); William J. Jones; Charles A. Conrad (chief clerk, office of Fourth Assistant Postmaster General, Post Office Department).

[1908] Edward F. Albert (pharmacist).

[1909] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1910] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1911] Arthur F. Bauer (bookkeeper); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1912] William R. Baker (clerk, Census Office); Arthur F. Bauer (bookkeeper, secretary of the Regina Elena Pleasure Club); Bessie K. Bauer (bookkeeper); Henry Bauer (tailor).

[1913] Arthur F. Bauer (assistant secretary).

[1914] Henry Bauer; Bessie K. Bauer (bookkeeper, Remington Typewriter Co., boards); Byron Richards (clerk).

[1916] Bessie K. Bauer (stenographer, Robert C. Rogers Co.).

[1917] Ernest Kletsch.

[1918] Juliet C. De Courcy [sic] (nurse); Lulu Konkle (stenographer).

[1919] Elizabeth C. DeCourcy (stenographer); Jennie DeCourcy (widow of Matthew DeCourcy); Juliet E. DeCourcy (nurse); Mary DeCourcy (clerk).

[1919] Elizabeth C. DeCourcy (clerk, War Department); Jennie DeCourcy (widow of Matthew DeCourcy); Juliet E. DeCourcy (nurse); Mary DeCourcy (clerk).

[1920] Mrs. Jennie DeCourcy; Juliet DeCourcy (nurse); Myrtle Settle (nurse).

[1923] Charles A. Lyons.

[1928] Jacob H. Hollinger.

[1932] Jacob H. Hollinger.

[1934] Jacob H. Hollinger.

[1936] Jacob Hollinger.

[1956] Mrs. Maude V. Hollinger.

[1967] Mary G. Cavanaugh.

[1973] Vacant.

Continue reading...

Residents of 314 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 314 A Street, SE:

[1871] Mary F. Grant; James McMahon (laborer).

[1872] James McMahan [sic] (laborer); Mrs. Margaret Corcoran.

[1875] James McMahon (laborer); Joseph Jackson (oysters) [apparently a business address; his residence is described as at the corner of A and Fourth St., S.E.].

[1887] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1888] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Nora O’Connor (servant).

[1889] Margaret Wolfe; David Wolfe Brown (stenographer).

[1890] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1891] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Margaret Wolfe.

[1892] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives).

[1893] David Wolfe Brown (reporter of debates, House of Representatives); Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk); Edwin A. Hazlet (clerk, Census Office).

[1894] Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Waring E. Evans (clerk, Interior Department); Hanna D. Davis (widow of Harry Davis).

[1895] Annie A. Gant (domestic); George S. Hamlin (laborer); Myrtie G. Young (teacher).

[1896] Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Myrtie G. Young (teacher); Annie A. Gauntt [sic] (domestic); Joseph Nichols (clerk).

[1897] Edna D. Town (teacher); Mary L. Town (clerk, Post Office Department); Kate W. McCowan (clerk, Pension Office); Myrtie G. Young (teacher).

[1898] Llewellyn L. Cook (clerk); Henry Cook (conductor); Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department).

[1899] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department).

[1900] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department); Llewellyn M. Cook (manager).

[1902] Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn); William E. Ambrose (lawyer).

[1903] Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1904] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1905] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1906] Olive L. Dunn.

[1908] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn (widow of William R. Dunn).

[1909] William E. Ambrose (lawyer); Olive L. Dunn.

[1911] Mary Werres; Alphonse C. Hammer (clerk); Frank C. Hillyer (laborer).

[1912] Mary K. Werres (caretaker); Alphonse C. Hammer (manager).

[1913] Robert L. Lambert (Bureau of Printing).

[1914] Robert L. Lambert (skilled helper, Bureau of Printing); Kathryn A. Whitmire (stenographer, boards).

[1915] Cora E. Beard (printer’s assistant, Bureau of Printing).

[1916] Cora E. Beard (printer’s assistant, Bureau of Printing); James H. Kelly (custodian of presses, Bureau of Printing); Pete W. Roche (special agent, Census Office).

[1917] Robert L. Lambert.

[1919] Cora E. Beard (clerk).

[1920] Robert L. Lambert; Cora E. Beard (clerk); Leila Bean (clerk); Dorothy Ishell (nurse).

[1921] Julia E. Duval (clerk, War Department).

[1923] Robert L. Lambert.

[1925] Robert L. Lambert.

[1928] Robert L. Lambert.

[1932] Robert L. Lambert; Mary A. Sheedy (nurse).

[1934] Robert L. Lambert.

[1936] Robert L. Lambert.

[1956] Frank M. Dullin [sic].

[1967] Mrs. Marion Dulin.

[1973] Rev. William T. Alter.

 

Continue reading...

Residents of 313 A in Boyd’s Directory

7 September 2016

0 Comments

[Originally posted 20 February 2014; revised 7 September 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 313 A Street, SE:

[1871] Bruce A. Lewis (laborer); Basil Chase (waiter); Benjamin Harris (laborer); Daniel Young (waiter).

[1872] Lewis Bruce (laborer); Benjamin Harris (laborer).

[1873] Benjamin Harris (laborer).

[1875] Benjamin Harris (laborer).

[1876] Louis Bruce (laborer); Benjamin Harris (laborer).

[1877] Mason Williams (laborer, rear of lot [business address?]); Lewis [sic] Bruce; James Butler (laborer); Ann Harris (washing); Elizabeth Miller (widow, cook); Alice Sedan (seamstress).

[1878] Benjamin Harris (laborer).

[1879] Benjamin Harris (laborer).

[1880] Amelia Bruce; Lewis Bruce (laborer); John H. Thornton; Anna Harris; Benjamin Harris (laborer).

[1881] Basil Chase (laborer); Benjamin H. Harris (messenger).

[1882] Mary Parker; Benjamin Harris (messenger).

[1883] Mary Parker (servant); Benjamin Harris (messenger); R. Davis (watchman).

[1884] Roley Davis (watchman); Benjamin Harris (laborer).

[1885] Lee Maxwell (laborer); Benjamin Harris (laborer); Richard A. Neal (painter).

[1886] Leon Howard (laborer); Benjamin Harris (laborer); Richard A. Neal (painter); Lee Maxwell (laborer).

[1887] Richard A. Neal (painter); Benjamin Harris (laborer); Richard Gant (waiter); Lewis Bruce (waiter); Ann Harris (washing).

[1888] Eliza E. Washington (servant); Benjamin Harris (laborer); Richard A. Neal (painter).

[1889] Richard A. Neal (painter); Richard Gant (waiter); Benjamin Harris (messenger).

[1890] Richard A. Neale (musician); Richard Gant (waiter).

[1890] Richard Gant (waiter).

[1891] Richard R. Neale (painter); Benjamin Harris (laborer).

[1892] Richard Gant (General Land Office); Benjamin Harris (messenger); John Thomas (laborer).

[1893] Benjamin Harris (messenger).

[1894] Benjamin Harris (messenger).

[1896] Austin Banks (laborer); Benjamin Harris (laborer).

[1897] Fannie Jackson; Benjamin Harris (messenger).

[1898] Benjamin Harris (laborer).

[1899] Benjamin Harris (messenger); J. E. Johnson (stenographer); James Jenkins (laborer).

[1903] Annie Harris (widow of Benjamin H. Harris); James Jenkins (laborer).

[1905] George W. Butler (laborer); Joseph Butler (painter); Anna Harris (widow of Benjamin Harris); Charles D. Jenkins (janitor).

[1906] George Jones (driver); John Jones (clerk); Arthur B. Jordan (laborer); Elizabeth Jordan (widow of James Jordan); Linnear Tripley (porter); John Hurd (laborer, District Building).

[1907] Arthur Jordan (porter)); Lizzie Jordan (widow of James Jordan); Joseph Williams (butler); John Hurd (laborer, District Building).

[1909] James L. Cochran; Lewis Lanford (laborer); James H. Carter (barber).

[1910] Lizzie Nickens (cook).

[1911] Armstead Nickens (laborer); Cyrus Nickens (undertaker); Augustus Williams (driver).

[1913] Emma Allen (domestic).

[1914] Emma E. Allen (domestic, boards); Amanda Edmonds (widow of John Edmonds); Charles Jenkins (printer, boards).

[1915] Amanda Edmonds (domestic, widow of John Edmonds); Mrs. Emily E. Allen (domestic).

[1916] Bertha M. Nalls (saleslady); Amanda Edmonds (laundress, widow of John Edmonds).

[1917] Amanda Edmonds (widow of John Edmonds); George Wilson (hostler).

[1919] Hugh P. Hill (machinist).

[1920] Channing Richards (lawyer); Peter Hill (machinist); Grace Houghton (clerk, War Department).

[1921] Hugh P. Hill (machinist); Hugh P. Hill, Jr. (draftsman); Peter Hill (machinist, Navy Yard); Pernina Rohner (clerk, Department of Labor); Raymond W. Weiser (clerk, War Department); Grace L. Houghton (stenographer, Treasury Department).

[1922] Channing Richards (lawyer); Hugh Hill; Hugh P. Hill, Jr. (draughtsman, Navy).

[1923] Addison G. Steele; William W. Virts (house officer, Washington Hotel); William E. Virts (messenger, Treasury Department).

[1928] Not listed thereafter.

 

Continue reading...

Residents of 312 A in Boyd’s Directory

14 August 2016

0 Comments

[Originally posted 19 February 2014; revised 14 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 312 A Street, SE:

[1871] John Maloney (laborer).

[1872] William H. Barry (gasfitter); George Emmerich (clerk, Post Office); John Maloney (laborer).

[1873] Joseph S. Fletcher (barber).

[1875] George Emerich [sic] (clerk, city post office).

[1877] Julius C. Shailer (2nd lieutenant).

[1899] Gershom Bradford (assistant, Coast and Geodetic Survey).

[1900] Gershom Bradford (assistant, Coast and Geodetic Survey); Mary A. F. Winsor (widow of Charles F. Winsor).

[1903] Gershom Bradford (assistant, Coast and Geodetic Survey); Mary A. F. Winsor (widow of Charles F. Winsor).

[1905] Gershom Bradford (Coast and Geodetic Survey).

[1906] Gershom Bradford (assistant, Coast and Geodetic Survey); Minnie G. Bradford.

[1908] Jennie Beadle (widow of John H. Beadle); Mary E. Beadle (teacher).

[1909] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); John B. Beadle (reclamation service); Mary E. Beadle (teacher).

[1910] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); John B. Beadle (clerk); Mary E. Beadle (teacher).

[1912] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); John B. Beadle (student); Mary E. Beadle (teacher); Elizabeth Hubbard (widow of Penrose H. Hubbard).

[1914] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); John B. Beadle (clerk, boards); Mary E. Beadle (teacher, Madison School, boards).

[1915] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); John B. Beadle (clerk); John H. Beadle (clerk, reel server); Mary E. Beadle (teacher, Madison School).

[1917] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); Mary E. Beadle (teacher).

[1920] Mrs. Jennie C. Beadle.

[1921] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle, teacher); Mary E. Beadle (teacher).

[1922] Jennie C. Beadle (widow of John H. Beadle); Mary A. [sic] Beadle (teacher).

[1923] Mrs. Jennie C. Beadle.

[1925] Mary Beadle.

[1928] Mrs. Jane C. Beadle.

[1932] Mrs. Jane C. Beadle.

[1934] Mrs. Jane C. Beadle.

[1936] Mary E. Beadle.

[1956] Kathleen E. Richards.

[1967] Robert L. Cato.

[1973] Anthony B. Lamb; John M. Holusha.

Continue reading...

Residents of 311 A in Boyd’s Directory

14 August 2016

0 Comments

[Originally posted 18 July 2015; revised 14 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 311 A Street, SE:

[1877] James H. Foster (laborer); Mary E. Foster (washing).

[1905] Minnie French (domestic).

[1907] J. J. Darby (Patent Office).

[1914] Not listed thereafter.

 

Continue reading...

Residents of 309 A in Boyd’s Directory

14 August 2016

0 Comments

[Originally posted 18 July 2015; revised 14 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 309 A Street, SE:

[1871] John M. Shomo (police); W. H. Shomo (printer).

[1872] J. M. Shomo (clerk, Capitol); W. H. Shomo (printer).

[1875] John M. Shomo (superintendent); Oscar V. Shomo (printer).

[1876] John M. Shomo (clerk, water regulation department).

[1877] John M. Shomo (plumber or inspector); Oscar V. Shomo (printer); Thomas W. Shomo.

[1878] John M. Shomo (clerk).

[1879] James Shomo (inspector).

[1881] John M. Shomo (Water Department).

[1882] Anne L. Shomo; John M. Shomo; Kate E. Shomo.

[1883] Annie L. Shomo; John M. Shomo (foreman); Kate E. Shomo; Oscar V. Shomo (printer)

[1885] John M. Shomo (superintendent).

[1886] John M. Shomo (inspector); Kate E. Shomo; Oscar V. Shomo (printer).

[1887] John M. Shomo (inspector); Thomas W. Shomo (Government Printing Office).

[1888] John M. Shomo (inspector).

[1889] David Nicholson (telephone operator).

[1890] David Nicholson (timekeeper).

[1891] John M. Shomo (foreman).

[1892] John M. Shomo (foreman).

[1893] John M. Shomo (inspector); Kate E. Shomo.

[1894] John M. Shomo (superintendent).

[1895] John M. Shomo (foreman); Kate E. Shomo.

[1896] John M. Shomo (clerk); Kate E. Shomo; Oscar V. Shomo (printer).

[1897] John M. Shomo (inspector); Katharine E. Shomo; Charles M. Templeton (cornicemaker); James N. Templeton (Washington Wall Paper Co.).

[1898] John M. Shomo (inspector); Katie E. Shomo.

[1899] John Shomo; Edward Tucker (machinist); Charles Kirsting (machinist).

[1900] John M. Shomo; Oscar V. Shomo (printer).

[1903] William O. Bacon (bricklayer); Warren Joline; Ross E. Noel (bricklayer).

[1904] Elizabeth Flowers.

[1905] James P. Flowers (clerk); Llewellyn Flowers (teacher); Lucetta Flowers (dressmaker).

[1906] Mary J. Davidson (widow of Alexander Davidson); George R. Jackson (Navy Yard); Julian E. Mattern (clerk).

[1907] William C. Ball (clerk); W. K. Davidson (Navy Yard); Julian E. Mattern (clerk).

[1908] Arthur Ashton (fireman); James L. Carrico (driver); Marlon L. Thompson (motorman); Margaret Wood (widow of Zachariah Wood); William Wood (fireman)

[1909] William P. Harrison (laborer); Herbert E. La Fourcade (Navy Yard); Virginia La Fourcade (widow of Frederick La Fourcade); Wilhelmina La Fourcade (tailoress).

[1912] Frederick W. Cole (printer); Edward A. Cole (driver).

[1914] Vacant.

[1915] James Conner (blacksmith); Bernard W. Cleveland (roofer).

[1919] Roland Dobell (clerk).

[1920] Claude A. Crandall (watchmaker, Lewis Callisher).

[1923] Skelton C. Higgins.

[1925] Skelton C. Higgins.

[1928] Not listed thereafter.

Continue reading...

Residents of 307 A in Boyd’s Directory

11 August 2016

0 Comments

[Originally posted 18 July 2015; revised 11 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 307 A Street, SE:

[1871] Thomas A. Maguire (clerk, 2nd auditor); W. H. Maguire (assistant paymaster, Senate).

[1872] Thomas A. Maguire (clerk, House of Representatives); William H. Maguire (assistant paymaster, Senate); Clara M. Richter (Post Office Department).

[1873] M. H. Cooke (telephone operator); Kate M. Cook [sic].

[1875] Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); Kate M. Cooke; Mary A. Cooke (clerk).

[1876] Kate M. Cooke.

[1877] Charles Cooke (printer); E. C. Cooke (telephone operator); Clara M. Richter (clerk, Post Office Department); M. H. Cooke (operator).

[1878] W. H. Goodrell (Capitol Police); William E. Tew (clerk).

[1879] Levi Nagle (printer).

[1880] W. H. Goodrell (Capitol Police); Levi Nagle (printer).

[1881] John M. Shomo (Water Department); William H. Shomo (painter).

[1882] William M. Shomo (printer); Grace Tyler (servant).

[1883] William H. Shomo (printer); Grace Tyler (servant).

[1884] William H. Shomo (Government Printing Office); Mary A. Brown.

[1885] Oscar V. Shomo (printer).

[1887] Thomas W. Shomo (Government Printing Office).

[1889] Thomas Songster (books); Thomas G. Songster (clerk); Robert L. Burlin (carpenter).

[1890] Thomas Songster (Government Printing Office); Thomas G. Songster (clerk).

[1891] Thomas Songster (Government Printing Office); Thomas G. Songster (clerk).

[1892] Thomas Songster (clerk); Thomas Guy Songster (clerk).

[1893] Alexander McKie (police).

[1894] Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant).

[1895] Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant); Peter J. Nelson (stonecutter).

[1896] Ervin [sic] W. Tate (clerk); Ella Simpson; Robert Simpson (watchman).

[1897] George H. Burke (clerk, Department of Labor); Edward W. Tate (clerk); Robert Simpson (watchman).

[1898] Edward W. Tate (clerk); James M. Collins (Bureau of Printing); James N. Collins (lawyer); John W. Roberts (fireman).

[1899] Kate Fox (clerk).

[1900] John W. Roberts (fireman).

[1903] Harry V. Bosse (undertaker); Mary E. Bosse (widow of William G. Bosse).

[1904] William F. Wheatley (carrier, Post Office).

[1905] Mary E. Bosse (widow of William G. Bosse); William F. Wheatley (carrier, Post Office).

[1906] Amanda Thomas (Bureau of Printing); Frank H. Thomas (machinist); Joseph H. Thomas (wheelwright).

[1907] Joseph H. Thomas (wheelwright); Frank H. Thomas (machinist).

[1908] Frank H. Thomas (Navy Yard); Joseph H. Thomas (wheelwright).

[1909] Joseph H. Thomas (wheelwright).

[1910] John E. Thomas (clerk); Joseph H. Thomas (carpenter).

[1911] Jerome Mack (bookkeeper).

[1913] S. Bruce; Oliver O. Parsons (plasterer).

[1914] Bernard W. Cleveland (tinner, rooms); Florence L. O’Connell (widow of Patrick O’Connell); William J. Hickey (gasfitter).

[1915] John J. Trumbo (molder, Navy Yard).

[1917] John J. Trumbo.

[1919] John J. Trumbo (carpenter); Marie Trumbo (telephone operator); Sophia M. Trumbo (skilled laborer, Government Printing Office).

[1920] John J. Trumbo; Marie Trumbo (telephone operator).

[1921] John J. Trumbo (molder, Navy Yard); Marie Trumbo (telephone operator).

[1922] John H. Trumbo (clerk, O’Donnell’s Drug Store); John J. Trumbo (molder); Marie C. Trumbo (telephone operator).

[1923] John J. Trumbo (molder); Marie Trumbo (telephone operator).

[1925] John J. Trumbo.

[1928] Not listed thereafter.

Continue reading...

Residents of 306 A in Boyd’s Directory

8 August 2016

0 Comments

[Originally posted 29 June 2015; revised 8 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 306 A Street, SE:

[1871] James B. Austin (clerk, 6th auditor).

[1872] James B. Austin (clerk, 6th auditor).

[1873] John C. Hogan (awnings).

[1876] William E. Lusby (brassfinisher); William Burford (real estate, boards); Benjamin Van Keuren (clerk, Pension Office).

[1878] William E. Lusby (brassfinisher).

[1880] Frank Fraser (pressman).

[1881] Charles I. Corick (painter); William W. Rodrick (printer).

[1882] Ida Horn (dressmaker).

[1883] Edwin Horn; Ida Horn (dressmaker).

[1884] James H. Leighter (carpenter).

[1885] Charles E. Walstrum (porter).

[1886] Charles E. Walstrum (clerk); Edward Walstrum (clerk).

[1887] Charles E. Walstrum (janitor); Edward Walstrum (clerk).

[1888] Edward Walstrum (clerk).

[1889] Edward Walstrum (clerk).

[1890] Charles E. Walstrum (janitor).

[1891] George Clark (messenger).

[1893] Charles W. Stanford (H. H. Stanford & Brother, shoes).

[1894] Charles Gates (Bureau of Printing); John Gates (Bureau of Printing).

[1895] Charles Gates (Bureau of Printing); John Gates (Bureau of Printing).

[1897] James Richardson (pilot).

[1898] William A. Keleher (fireman).

[1899] William Callahan (fireman).

[1901] Marian B. Fant (widow of Joseph N. Fant); William A. Keleher (fireman).

[1903] Marian B. Fant (widow of Joseph N. Fant); William A. Keleher (fireman).

[1905] W. A. Kelcher (Geological Survey).

[1907] Clara D. Hodgkins (Library of Congress; Harvey Hodgkins (clerk) John D. Hodgkins (clerk); Mable James (clerk).

[1908] Clara D. Hodgkin [sic] (Library of Congress, widow of Derwin Hodgkin); Harvey Hodgkin (clerk); John D. Hodgkin (usher); Lincoln Taliaferro (clerk): Mollie Taliaferro (widow of Howard Taliaferro); Strothers Taliaferro (messenger).

[1909] Lincoln Taliaferro (clerk): Mollie Taliaferro (widow of Howard Taliaferro); Strothers Taliaferro (messenger).

[1911] Nina A. Holland (bookkeeper); Richard H. Holland (Navy Yard); Lamar O. Yost (Navy Yard).

[1912] Lamar O. Yost (Navy Yard); Harry L. Fleming (Navy Yard).

[1913] Nathan B. Williams (lawyer).

[1914] Nathan B. Williams (attorney, House of Representatives).

[1915] Nathan B. Williams (attorney and counsellor-at-law).

[1916] George H. Browne, Jr. (clerk, Post Office Department).

[1917] Emmrich D. Lamb.

[1918] Sarah A. Bunyea (widow of Seymour Bunyea).

[1919] Moizelle Gryder (clerk).

[1920] Emmrich D. Lamb; Moizelle Gryder (clerk).

[1921] Sarah M. Gryder (clerk, War Department).

[1923] Emmrich D. Lamb.

[1925] Earl Morgan.

[1928] Frank C. Miller.

[1932] Frank C. Miller.

[1934] Frank C. Miller.

[1936] Frank C. Miller.

[1956] James P. Driskill.

[1967] James P. Driskill.

[1973] James P. Driskill; John M. Brown; Leo M. Dehnel.

Continue reading...

Residents of 305 A in Boyd’s Directory

6 August 2016

0 Comments

[Originally posted 17 July 2015; revised 6 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 305 A Street, SE:

[1871] Emma E. Cook (telephone operator); Clara M. Richter (clerk, post office).

[1872] Clara M. Richter (clerk, post office).

[1873] H. C. Carr (clerk, Treasury Department).

[1875] John Fisher (printer).

[1876] James B. Austin (clerk, 6th auditor).

[1877] Clara E. Reed (dressmaker); John Fisher (printer); W. E. Tew (letter carrier).

[1881] Andrew Heard; Andrew J. Heird [sic] (inspector); Robert V. Rusk (clerk).

[1882] Edward Litchfield (engineer).

[1883] Edward Litchfield (carpenter).

[1884] Edward H. Litchfield; Millard F. Peake (furniture).

[1885] Edward Litchfield (carpenter); Etta Tait (widow of Joseph Tait); William E. Gibson (clerk).

[1886] Edward H. Litchfield (engineer).

[1887] Edward Hitchfield [sic] (carpenter).

[1889] Millard F. Peake (M. F. Peake & Co.).

[1891] Frederick A. Linger (clerk); Jane Brown (domestic).

[1892] Harry B. Koch (jeweler).

[1893] Harry B. Koch (jeweler).

[1896] Charles H. Seaton (Department of Agriculture).

[1897] Edward N. Ashley (paperhanger); Fannie E. Ashley; Harley B. Ashley (carpenter); Henry M. Ashley (Washington Wall Paper Co.); Lewis W. Ashley (clerk).

[1898] Edward N. Ashley (paperhanger); Harley B. Ashley (carpenter); Henry M. Ashley (paperhanger); Lewis N. Ashley (paperhanger).

[1899] Edward N. Ashley (paperhanger); Harley B. Ashley (carpenter); Henry M. Ashley (paperhanger); Lewis W. Ashley (paperhanger).

[1900] Edward N. Ashley (paperhanger); Harley B. Ashley (carpenter); Henry M. Ashley (paperhanger); Lewis W. Ashley (paperhanger).

[1902] Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant).

[1903] Torstein Jahr (Library of Congress) Mariana B. Fant (widow of Joseph N. Fant).

[1905] Cora A. Weaver (milliner); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver).

[1906] Clarence Weaver (general agent, United States Casualty Co.); Cora A. Weaver (milliner); Leon Weaver (paperhanger); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver).

[1907] Cora B. [sic] Weaver (milliner).

[1908] Cora A. Weaver (milliner); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver).

[1909] Cora A. Weaver (milliner); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver).

[1911] Cora A. Weaver (milliner); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver); Leon Weaver (paperhanger).

[1912] Cora Weaver (milliner); Leon Weaver (paperhanger); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver).

[1913] Cora Weaver (milliner); Leon Weaver (paperhanger); Priscilla Weaver (widow of Samuel Weaver).

[1914] Leon Weaver (paperhanger).

[1916] John W. Slater (elevator conductor); Peter Columbus (helper).

[1917] Harriett E. Columbus.

[1919] Harriett E. Columbus (widow of Aristides Columbus).

[1920] Harriett E. Columbus (widow of Aristides Columbus); Leo V. Columbus (machinist).

[1922] Iva L. Kilby (clerk, Kann’s).

[1923] Albert Barry (painter); Mary E. Booth.

[1925] Mrs. Emma Smith.

[1928] Not listed thereafter.

Continue reading...

Residents of 304 A in Boyd’s Directory

6 August 2016

0 Comments

[Originally posted 3 February 2014; revised 6 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 304 A Street, SE:

[1872] William M. Stanford (carpenter).

[1875] Samuel Stafford [sic] (carpenter).

[1876] William M. Stanford (carpenter).

[1877] William M. Stanford (carpenter).

[1878] William M. Stanford (carpenter).

[1879] William M. Stanford (carpenter).

[1880] William M. Stanford (carpenter).

[1881] William M. Stanford (carpenter).

[1882] William M. Stanford (carpenter).

[1885] Edward H. Stanford (clerk): William M. Stanford (clerk).

[1886] William M. Stanford (carpenter).

[1887] Samuel J. Thomas (carpenter).

[1888] James Hughes (bricklayer).

[1890] John L. King (machinist).

[1892] John L. King (machinist).

[1893] John L. King (machinist).

[1894] Charles H. Fernald (surveyor).

[1895] William J. Travers (stairbuilder).

[1897] James Finnegan (police captain); Mary A. Johnson.

[1898] Charles J. Stoddard (Pension Office).

[1903] Ida Bitz (bookbinder); James L. Stoddard (clerk).

[1911] Newton B. Wade (Department of Agriculture).

[1912] Charles F. Brown (Interstate Commerce); Jesse Gall (Bureau of Printing).

[1913] Cabell H. Adams (contractor); Milton D. Harvey (clerk); Patrick Malone (police).

[1914] Patrick J. Malone.

[1915] Patrick J. Malone (Capitol Police).

[1917] Patrick J. Malone.

[1919] Annie E. Boarman (clerk, Department of Agriculture); Rowland Williamson (Library of Congress).

[1920] Wallace E. Mattingly (inspector); Rowland Williamson (Library of Congress).

[1922] Wallace E. Mattingly (inspector).

[1923] Wallace E. Mattingly.

[1925] George Mattingly.

[1928] Chesley H. Ray.

[1932] Chesley H. Ray.

[1934] Chesley H. Ray.

[1936] Chesley H. Ray.

[1956] Howard B. Quade.

[1967] (304a) John M. Brown. (304b) Jerry T. Donnell.

[1973] (304a) No return. (304b) Jerry T. Donnell.

Continue reading...

Residents of 300 A in Boyd’s Directory

4 August 2016

0 Comments

[Originally posted 3 February 2014; revised 4 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 300 A Street, SE:

[1871] Edward G. Handy (justice of the peace).

[1872] Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy).

[1875] Isabella Y. T. [sic] Handy (widow of Edward G. Handy).

[1878] Annie Beck; William E. Handy.

[1879] Annie Beck (clerk).

[1881] William E. Handy (medical student); Annie Beck.

[1883] Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy).

[1885] Edward H. Stanford (clerk).

[1886] Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy).

[1887] Annie Beck; William E. Handy (physician to the poor, Health Department, D.C. government); William M. Stanford (carpenter).

[1888] Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy); William E. Handy (physician to the poor).

[1888] Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy); William E. Handy (physician, Health Department).

[1889] William M. Stanford (carpenter); Annie Beck.

[1890] Robert Vose (notary and real estate); William M. Stanford (carpenter); William E. Handy (physician); Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy).

[1891] William E. Handy (physician); Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy); Annie Beck.

[1892] William E. Handy (physician); Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy).

[1894] William E. Handy (physician); Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy).

[1895] William E. Handy (physician); Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy); Thomas Joseph (driver).

[1896] William E. Handy (physician); Isabel Y. P. Handy (widow of Edward G. Handy); Edward F. Washington (driver).

[1898] Emma M. Helmick (Department of Agriculture); Frank M. Helmick (printer); John B. Falconer (carpenter).

[1899] John B. Falconer (carpenter); J. Edward Falconer (cornicemaker); John B. Falconer (carpenter); Mary M. Falconer (dressmaker).

[1900] John B. Falconer (carpenter); Hetty Conwell (widow of Israel Conwell).

[1903] Robert E. Clements (grocer); Annie Harding (bookkeeper).

[1905] Robert E. Clements (grocer).

[1907] Elsie Luckett (bookkeeper).

[1908] Ida Lewis (clerk); Robert E. Clements (grocer); Mattie Fenwick (domestic).

[1909] Robert E. Clements (grocer); Ida M. Lewis (clerk).

[1914] Robert E. Clements.

[1915] Leroy C. Clements (clerk).

[1916] Le Roy C. Clements (clerk); Robert E. Clements (grocer).

[1917] Robert E. Clements.

[1920] Robert E. Clements.

[1922] Jessie Clements.

[1923] Robert E. Clements.

[1925 Robert E. Clements.

[1928] Robert E. Clements.

[1932] Mrs. Hattie M. Clements.

[1934] Mrs. Hattie M. Clements.

[1934] Mrs. Hattie M. Clements.

[1956] Mrs. Hattie M. Clements.

[1967] Fred C. Kelly.

[1973] Mrs. Margot Kelly.

Continue reading...

Residents of 415 A in Boyd’s Directory

3 August 2016

0 Comments

[Originally posted 31 January 2014; ; revised 3 August 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 415 A Street, SE:

[1871] William H. Marshall (laborer); Daniel Newton (Newton & Bro.).

[1872] William H. Marshall (waiter); Daniel P. Newton (huckster).

[1875] George Scott (laborer); John Scott (laborer).

[1878] Nelson Bell (carpenter); Amos Bell (carpenter).

[1879] William Davis (waiter); William H. Davis (barber); Ann S. Sidney (widow of Jesse Sidney).

[1880] William Davis (laborer).

[1881] William Davis (waiter); William H. Davis.

[1882] William Davis (waiter); William H. Davis (barber); Ann Sidney (servant).

[1883] Sydney M. Davis (printer); William Davis (barber); William H. Davis (waiter).

[1884] Sydney M. Davis (Government Printing Office); William Davis (waiter); William H. Davis (barber); Ann Sidney (servant).

[1885] Edward Henson (laborer); William Davis (waiter)

[1887] William Hobbs (laborer).

[1888] Agnes Ford (widow of Robert Ford); Bertha Ford (sewing); Edward Gray (driver).

[1889] Agnes Ford (widow of Robert Ford); Edward Gray (driver).

[1891] William H. Tubbs (superintendent, Document Room, House of Representatives); John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey).

[1892] Martha C. Burgess (widow of George Burgess, clerk, Pension Office); Mary E. Crowell; John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey).

[1893] John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey); Martha H. C. Burgess (clerk, Pension Office).

[1894] John H. Roeth (Coast and Geodetic Survey); Martha H. C. Burgess (clerk, Pension Office).

[1895] L. W. Habercom (lawyer).

[1896] John B. Peyton (clerk); Lucien B. Peyton (messenger).

[1897] Orville Van Deusen (student); Joseph I. Peyton (patents); James S. Roy (clerk, Pension Office).

[1898] Constance L. Roy (student); E. May Roy; James S. Roy (clerk, Pension Office); Libbie Roy; Maud B. Roy; Thomas B. Roy (salesman); Orville Van Deusen (student).

[1903] Robert M. Day (carrier, Post Office); John F. Mackenzie (machinist); John S. Mackenzie (machinist).

[1904] Anna G. Dugan (student); Jeannette Dugan (teacher); John A. Dugan (clerk); Mary A. Dugan (Department of Agriculture).

[1905] Anna G. Dugan (teacher); Jeannette F. Dugan (teacher); Leo T. Dugan (machinist); Mary Dugan (Department of Agriculture).

[1906] Anna G. Dugan (teacher); Jeanette F. Dugan (teacher); Mary A. Dugan (Department of Agriculture).

[1907] Ann G. Dugan (teacher); John A. Dugan (Geological Survey); Mary A. Dugan (Department of Agriculture).

[1908] James H. Anderson (Navy Yard); Beal Lusby (Navy Yard); John P. Shaffer (motorman); Mabel Shaffer (clerk); Maud Shaffer (clerk).

[1909] John F. Franke (Navy Yard); John A. Dugan (Geological Survey).

[1908] James H. Anderson (Navy Yard); Beal Lusby (Navy Yard); Iola Schaffer (stenographer); John P. Schaffer (motorman); Mabel Schaffer (clerk); Maud Schaffer (clerk).

[1909] John A. Dugan (Geological Survey); Clarence Fisher (tinner); John F. Franke (Navy Yard).

[1910] Ellis F. Beauchamp (Bureau of Printing); Ulysses Beauchamp (clerk); Bertie M. Menefee (bookkeeper); Richard S. Menefee (Pension Office).

[1912] Saul Wilder (stenographer); Ethel Hayden (laundress).

[1914] Vacant.

[1910] Bertie M. Menefee (bookkeeper); Richard S. Menefee (Pension Office).

[1916] Eula Robey (assistant, Bureau of Printing); Harry M. Brown (photographer).

[1917] Harry M. Brown; Eula Robey (operator, Bureau of Printing); Charles Otis (driver); Sarah Otis (clerk).

[1919] Nettie Able (clerk); Virginia Able (clerk); Harry M. Brown (photographer).

[1920] Harry M. Brown; Annie I. Heard (clerk, Woodward & Lothrop); L. R. Heard (clerk, Woodward & Lothrop); Blanche Young (clerk).

[1921] Mary N. Abell [sic] (clerk, Census Office); Rose Abell (telephone operator); Virginia Abell (telephone operator).

[1922] Detie Heard; Herbert Heard (conductor); Lilleth R. Heard (clerk, Woodward & Lothrop).

[1923] Harry M. Brown.

[1925] Mrs. Minnie Brown.

[1928] Howard B. Leonard.

[1932] Harry Limerick.

[1934] Bolvin H. Mack.

[1936] Joseph M. Edmonds.

[1956] Vacant.

[1967] No return.

[1973] Not listed.

Continue reading...

Residents of 413 A in Boyd’s Directory

29 July 2016

0 Comments

[Originally posted 30 January 2014; revised 29 July 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 413 A Street, SE:

[1871] James C. Lucas (cook); John A. Lucas (laborer); William F. Lucas (laborer).

[1872] Annie E. Lucas (washer); Wallace Ashton.

[1873] John Lucas (cook).

[1875] John Lucas (laborer).

[1876] Ann E. Lucas (washer); Annie E. Griffiths (widow of John Griffiths); William F. Bryant (carpenter); John A. Lucas (laborer); William Lucas (laborer).

[1877] Ann E. Lucas (widow of Henry Lucas, boards); William Lucas (cook).

[1879] Bridget Doons (widow of James Doons).

[1880] Bridget Dorsen [sic?] (widow of James Dorset).

[1881] Philip J. Winfield (driver); John Bennett (laborer); Philip Fields (driver).

[1886] Frank Newton (laborer).

[1887] Francis Newman (laborer).

[1888] William Ellis (shoemaker).

[1891] Frederick R. Wallace (teller).

[1892] Mary Payne (domestic); Frederick R. Wallace (teller).

[1893] Mary P. V. Payne (domestic).

[1894] Mary P. V. Payne (domestic); Frederick R. Wallace (teller).

[1895] Mary P. V. Payne (domestic).

[1896] Frederick R. Wallace (teller); Mary P. V. Payne (domestic).

[1897] Mary P. V. Payne (cook); James S. Roy (clerk, Pension Office).

[1898] Louisa Stewart (domestic).

[1899] Mittie Brent (domestic).

[1900] Mary M. Abel (dressmaker); John Allen (machinist); Julia Buckley (bookkeeper); Charles Conner (conductor); Rouss O. Crump (House of Representatives—Michigan).

[1902] J. Lawrence Turner (motorman).

[1903] Sarah Elkins (dressmaker); Edward Turner (insurance); Lawrence J. Turner (motorman); Margaret A. Turner.

[1904] Edward Turner (clerk); Helen M. Turner (clerk). Henry A. Turner; James L. Turner (motorman); Margaret A. Turner (boarding); Frank La Porte (machinist).

[1905] John Allen (machinist); John W. Monroe (Monroe & Co.).

[1906] Irving C. Barber (Navy Yard); James F. Dougherty (Navy Yard); Caleb W. Fisher (Navy Yard); John W. Monroe (engineer); Laura V. Monroe; Ernest R. Sasscer (Department of Agriculture).

[1907] Oliver Jenkins (Navy Yard); Irving C. Barber (Navy Yard); Caleb W. Fisher (Navy Yard); Laura V. Monroe; Joseph Porter (machinist).

[1908] William R. Bolten (Government Printing Office); James F. Dougherty (Navy Yard); Caleb W. Fisher (Navy Yard); Oliver Jenkins (Navy Yard); Bessie Kerby (bookkeeper); Laura V. Monroe.

[1910] John H. Bradley (undertaker).

[1911] Alfred H. Anadale (plumber); William H. Stratton (bricklayer).

[1912] Alfred H. Anadale (plumber); William H. Stratton (bricklayer).

[1913] Alfred H. Anadale (plumber); Gladys Anadale; John A. Anadale (clerk); William H. Stratton (bricklayer).

[1914] William H. Stratton (bricklayer, boards); Alfred H. Anadale (plumber); John A. Anadale (clerk, J. H. Anadale).

[1915] William H. Stratton (bricklayer).

[1916] Alfred H. Anadale (plumber); John A. Anadale (clerk).

[1917] Vacant.

[1919] Edward Keiler (watchman); Irving Keiler (inspector); Isabelle A. Lacy (phone operator, War Department).

[1920] Edward Keiler (watchman); J. R. Ward (mechanic).

[1921] Ruth M. Lacey (clerk, War risk).

[1922] Isabell R. Lacy (widow of Richard A. Lacy).

[1923] Aloysius O. Simms (machinist).

[1925] Aloysius O. Simms.

[1928] Aloysius O. Simms.

[1932] Sherman P. Brooking.

[1934] Fitzhugh Sandidge.

[1936] Mrs. Virginia B. Embrie.

[1956] Vacant.

[1967] Mrs. Dorothy B. Daly.

[1973] Mrs. Dorothy B. Daly.

Continue reading...

Residents of 411 A in Boyd’s Directory

28 July 2016

0 Comments

[Originally posted 30 January 2014; revised 28 July 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 411 A Street, SE:

[1872] John B. Taylor.

[1873] John Taylor (laborer).

[1875] Edwin Taylor (laborer); John B. Taylor (laborer).

[1876] John B. Taylor (laborer); Judson Taylor (laborer).

[1877] Edwin Taylor (porter); John Taylor (whitewasher).

[1878] John B. Taylor (whitewasher).

[1879] John B. Taylor (laborer).

[1881] Edwin L. Taylor (waiter); John B. Taylor (whitewasher); Julia M. Taylor (teacher).

[1882] John B. Taylor (laborer); Catharine V. Taylor (dressmaker); Edwin L. Taylor (Taylor & Wells).

[1883] Francis Newton (waiter).

[1884] Francis Newton (sawyer); William M. Brown (waiter).

[1887] William Neal (shoemaker); Francis Newton (laborer).

[1889] Albert White (shoemaker).

[1890] William Ellis (shoemaker).

[1892] Carrie Jones (domestic); Julia Jones (widow of Frank Jones).

[1893] Francis F. [sic] Obold (builder).

[1894] Francis S. Obold.

[1895] Francis S. Obold.

[1896] Francis S. Obold.

[1897] Francis S. Obold.

[1898] Francis S. Obold; Annie Tuohy.

[1899] Francis S. Obold.

[1903] Sarah J. Obold (widow of Francis Obold); Annie C. Tuohy (widow).

[1904] George W. B. Evans (clerk).

[1905] Frank Mague (engineer); Maggie Bryerton (binder, Government Printing Office); Harry T. Clark; Russell Cyphers (machinist); Louis A. Radcliff (clerk).

[1906] H. P. Andrews (clerk, Capitol); Charles Fisher (machinist); Charles Morris (clerk); John Renwick (clerk); David Tassler (Navy Yard); Louis A. Ratcliffe (clerk).

[1907] John B. Kernshaw [or Kershaw] (machinist, Navy Yard); Louis A. Ratcliff (fire department); Maggie Bryerton (Government Printing Office); William S. Davenport (clerk, Treasury Department).

[1908] Margaret U. Bryerton (Bureau of Printing); William S. Davenport (clerk, Treasury Department); Louis A. Ratcliffe (inspector, District Building).

[1910] Margaret V. Bryerton (Bureau of Printing); Louis A. Ratcliffe (fire department).

[1911] Austin J. Morgan (musician); Eugene L. Morgan (clerk); Margaret U. Bryerton (Bureau of Printing); Annette Castell (teacher); Nanette R. Castell (teacher); William S. Davenport (clerk, Treasury Department); William A. Gebicke (clerk); Louis A. Ratcliffe (Fire Department).

[1912] Maggie Bryerton (Bureau of Printing); Carl Hookstadt (Library of Congress).

[1913] Maggie Bryerton (Bureau of Printing); Louis A. Ratcliffe (Fire Department); Robert E. Schofield (Bureau of Printing).

[1914] John A. Dorney (assistant, Library of Congress); Louis A. Ratcliffe (city fireman); Paul Ratcliffe (clerk, Newman’s Shoe Store, boards); Margaret U. Bryerton (operator, Bureau of Printing, boards); Carl Hookstadt (clerk, boards); James C. Mitchell (private secretary, Hon. J. J. Mitchell, boards); Owen Reese (page, boards); Edwin E. Witte (private secretary, Hon. J. M. Nelson, boards).

[1915] James C. Mitchell.

[1916] Maggie H. Bryerton (operator, Bureau of Printing); William S. Davenport (clerk); Louis A. Ratcliffe (clerk).

[1917] Louis A. Ratcliffe.

[1918] William S. Davenport (clerk).

[1919] William S. Davenport (clerk); Albertine A. Bird (Library of Congress); John Ratcliffe (U.S. Army); Louis A. Ratcliffe (fire department).

[1920] Louis A. Ratcliffe.

[1921] J. Paul Ratcliffe (clerk); Louis A. Ratcliffe (fire department); L. Johnson Ratcliffe (clerk, Department of Labor); William S. Davenport (clerk, Treasury Department).

[1922] Johnson P. Ratcliffe (library, Department of Labor); Louis A. Ratcliffe (fire inspector).

[1923] Louis A. Ratcliffe.

[1925] Louis A. Ratcliffe.

[1928] Louis A. Ratcliffe.

[1932] John T. Sewell (hauling).

[1934] John T. Sewell.

[1936] John T. Sewell.

[1956] Martin A. Bryant.

[1967] Walter K. Bennett.

[1973] Harold E. Engle.

Continue reading...

Residents of 409 A in Boyd’s Directory

8 June 2016

0 Comments

[Originally posted 10 October 2015; revised 8 June 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 409 A Street, SE:

[1881] George Rothande (cornice-maker).

[1885] Timothy D. Keleher (clerk to House of Representatives for Pacific Railroads); James W. Curtis (clerk, Pension Office).

[1886] T. D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1887] James W. Curtis (clerk, Pension Office); Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department); Timothy D. Kelley (clerk, Post Office Department).

[1888] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1889] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1890] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1891] T. D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1892] T. D. Keleher (disbursing clerk, Treasury Department).

[1893] T. B. Keleher (auditor of the Treasury for the Post Office Department).

[1894] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, Treasury Department); Lucy J. Butler (domestic).

[1895] Timothy D. Keleher (disbursing clerk, sixth auditor’s office, Treasury Department).

[1897] T. D. Keleher (disbursing clerk, auditor for the Post Office Department).

[1898] James P. Keleher (architect); T. D. Keleher (disbursing clerk, auditor for the Post Office Department).

[1899] James P. Keleher (Coast and Geodetic Survey); Timothy D. Keleher.

[1900] James P. Keleher (Coast and Geodetic Survey).

[1903] Harry A. Callahan (insurance); Charles E. Lane (Pension Office).

[1904] George A. Weschler; J. F. Weschler.

]1905] Harry V. Roe (clerk, Document Room, House of Representatives); James E. Porter (driver); Harry N. Calohan [sic] (agent); Mary F. Shea (domestic).

[1906] Bessie P. Catlett (Bureau of Printing); Effie B. Catlett (dressmaker); Ersie K. Catlett (clerk); John E. Catlett (brakeman); Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department), Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office).

[1907] Effie B. Catlett (teacher); Ersie Catlett (Bureau of Printing); Bessie P. Catlett (Bureau of Printing).; Inez S. Catlett (milliner); John E. Catlett (flagman); Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department); Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office).

[1908] Bessie P. Catlett (Bureau of Printing); Effie B. Catlett (bookkeeper); Ersie Catlett (Bureau of Printing); Inez Catlett (clerk); John E. Catlett (conductor), Mae E. Catlett (clerk auditor, Post Office Department); Sarah E. Catlett (widow of Calloway Catlett); Charles E. Lane (Pension Office); James M. Payne (Payne Bros.).

[1909] Charles E. Lane (Pension Office).

[1914] James. M. Payne.

[1915] Allie M. Payne (stenographer); Daniel J. Payne (stenographer); James M. Payne (Payne Bros.).

[1916] James M. Payne (Payne Bros.); Allie M. Payne (stenographer); Daniel J. Payne (stenographer).

[1920] Charles Payne (clerk); Charles R. Payne (clerk, Department of Commerce); Daniel J. Payne (clerk); Franklin J. Payne (clerk, War Department); James M. Payne.

[1921] Charles R. Payne (clerk, Census Office); Daniel J. Payne (clerk, Census Office).

[1922] Charles R. Payne (clerk, Census Office); Daniel J. Payne (clerk).

[1923] Vacant.

[1925] Walter Graves.

[1928] Cloid R. Smith.

[1932] Charles G. Jameson.

[1934] Charles G. Jameson.

[1936] Charles G. Jameson.

[1956] Alex P. Guyol.

[1967] Alex P. Guyol.

[1973] Alex P. Guyol.

Continue reading...

Residents of 407 A in Boyd’s Directory

20 May 2016

0 Comments

[Originally posted 29 January 2014; revised 20 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 407 A Street, SE:

[1886] Craven E. Silcott (cashier, House of Representatives); W. C. Fields (assistant enrolling clerk, House of Representatives); John P. Leedom (sergeant-at-arms, House of Representatives).

[1887] William C. Fields (index clerk, private claims, House of Representatives); C. Edward Silcott (cashier for sergeant-at-arms, House of Representatives).

[1888] John B. Hussey (chief, Pensions Division, Treasury Department).

[1890] Edward G. H. Austin (clerk).

[1891] Gershon [sic] Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey).

[1892] Gershorn [sic] Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey).

[1893] Gersham [sic] Bradford (assistant, Coast and Geodetic Survey).

[1894] Gershom Bradford (chart division, Coast and Geodetic Survey).

[1895] Gershon [sic] Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey); Mary A. F. Winsor (widow of Charles F. Winsor).

[1896] Gershom Bradford (assistant, chart division, Coast and Geodetic Survey); Mary A. Winsor (widow of Charles F. Winsor).

[1899] Thomas H. Clark (Library of Congress).

[1900] Horace E. Alexander (printer); Horace E. Alexander, Jr. (clerk); Mary E. Odell (widow).

[1903] Howard W. Peck (clerk); William H. Peck (Bureau of Printing).

[1904] Howard W. Peck (electrician).

[1905] Amelia J. Thomas (milliner); Bessie C. Thomas (Bureau of Printing); Elizabeth B. Thomas (stenographer); Henry Thomas (printer); Jane Thomas (widow of James C. Thomas).

[1906] Amanda Thomas (Bureau of Printing); Amelia J. Thomas (milliner); Bessie Thomas (Bureau of Printing); Elizabeth B. Thomas (clerk); Henry Thomas (Bureau of Printing); Jane Thomas (widow of James C. Thomas).

[1908] Vincent Ingling (Executive Department); J. J. Porter (Navy Yard).

[1909] Laura V. Monroe; J. J. Porter (Navy Yard); George R. Brooks (draftsman, Navy).

[1910] Joseph J. Porter (Navy Yard).

[1911] Laura V. Monroe; Joseph J. Porter (Navy Yard).

[1912] Clara B. Thorne (Bureau of Printing); James B. Holloway (clerk, House of Representatives); Laura V. Monroe.

[1913] Florence H. Allen (Department of Agriculture; Laura V. Monroe; Joseph J. Porter (Navy Yard).

[1914] Laura V. Monroe (boards); Anthony Sherman (clerk, Navy, boards); Maurice Clark (folder, boards); Joseph J. Porter (draughtsman, Navy Yard).

[1915] Eliza Monroe; Anthony Sherman (clerk, Navy).

[1916] Anthony Sherman (clerk, Navy); Franklin Barr (clerk); Mrs. Laura V. Monroe.

[1917] Anthony Sherman (clerk, Navy); Laura V. Monroe.

[1918] Elizabeth E. Monroe.

[1919] Clark Phelps (clerk); James J. Porter (draftsman, Navy Yard); Laura V. Monroe.

[1920] Clara L. Phelps (clerk, Treasury Department); Laura V. Monroe.

[1922] Maude E. Beck (clerk, Census Office).

[1923] Susan Browner.

[1928] Robert J. Haynie.

[1925] Vacant.

[1932] Raymond L. Eubank.

[1934] Mrs. Amelia Varrella.

[1936] Mrs. Amelia Varrella.

[1956] Mrs. Marie W. Connon.

[1967] Mrs. Marie W. Connon; [basement] Sixth International Philatelic Exhibition Inc. stamp exhibitions.

[1973] Daniel M. Katz.

Continue reading...

Residents of 406 A in Boyd’s Directory

20 May 2016

0 Comments

[Originally posted 29 January 2014; revised 20 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 406 A Street, SE:

[1894] Edwin C. Fowler (chief clerk, First Assistant Postmaster General’s office); Mary E. Fowler (clerk, Pension Office); Minnie E. Fowler (clerk, Pension Office); Robert W. Fowler (clerk, city post office); A. Estelle Fowler (teacher).

[1896] Mary E. Fowler (clerk, Pension Office); Robert Fowler (clerk, city post office).

[1897] Frank L. Middleton (lawyer).

[1898] Rudolph Kleberg (House of Representatives, Texas).

[1899] Frederick R. Wallace (teller).

[1900] Frederick A. Wallace (student); Frederick R. Wallace (clerk).

[1905] Llewellyn Cook (paper); Vernon W. Ashby (inspector).

[1906] Gertrude Ashby (clerk, Post Office Department); Vernon W. Ashby (inspector); Llewellyn M. Cook (Cook, Bernheimer & Co.).

[1907] Vernon W. Ashby (inspector).

[1908] Vernon W. Ashby (secretary); Llewellyn M. Cook (Cook, Bernheimer & Co.).

[1910] Gertrude W. Ashby; Harriet Ashby (widow of V. W. Ashby).

[1911] Warren Barnes (clerk); W. J. Barnes (clerk); Charles G. Buettner (bookbinder; Frederick A. Kennedy (Navy Yard).

[1912] Thomas H. Clark (reporter, U.S. Court of Customs Appeals); Samuel Gray (inspector); C. W. Timmons (assistant manager, Boston Bakery).

[1913] Samuel Gray (inspector); Charles W. Gwynne (Navy Yard).

[1914] Samuel Gray (clerk).

[1915] Charles W. Bundy (doorkeeper).

[1917] Milburn J. Donohoe.

[1919] Frank W. Kimball (machinist); Margaret E. Forbes (teacher).

[1920] Sarah Keeley (teacher).

[1921] Mrs. Josephine F. O’Meara (skilled laborer, GPO).

[1922] Clinton H. Davis; Marie English (clerk, Department of Commerce); Josephine M. Forbes; Margaret E. Forbes (teacher).

[1925] Margaret E. Forbes.

[1928] Margaret E. Forbes.

[1932] Margaret E. Forbes.

[1934] Margaret E. Forbes.

[1936] Clinton H. Davis; Margaret Forbes.

[1956] James Padgett; Frank Krolikowski.

[1967] Clarence M. Zens.

[1973] Clarence M. Zens.

Continue reading...

Residents of 405 A in Boyd’s Directory

18 May 2016

0 Comments

[Originally posted 28 January 2014; revised 18 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 405 A Street, SE:

[1886] Thomas J. Gill; William R. Gill (watchman).

[1887] Prudence M. Lineaweaver.

[1888] Francis W. Yager; Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office).

[1889] Frank W. Yager; Llewellyn M. Cook (clerk).

[1890] Genevieve T. Yager (widow of Francis W. Yager).

[1891] Genevieve T. Yager (widow of Frank Yager); Llewellyn M. Cook (clerk).

[1892] Gertrude W. Ashby (clerk, Dead Letter Office); Nellie Butler (domestic); Llewellyn M. Cook (clerk); Drusilla Jones (domestic); Genevieve T. Yager (widow of Frank Yager).

[1893] Gertrude W. Ashby (clerk, Post Office Department); Llewellyn M. Cook (commercial merchandise).

[1894] Jeff F. Moser (U.S. Navy).

[1896] Philip J. McHenry (clerk); Philip J. McHenry, Jr. (attorney-at-law, Washington Loan and Trust Co. building).

[1897] Thomas D. Pryor (conductor).

[1898] Alfred C. Hawley; Harriet E. Hawley.

[1899] W. H. Estey (teller, Sergeant-at-Arms, House of Representatives); Susie Poindexter (domestic).

[1900] Wilbur H. Estey (teller).

[1903] George T. Dietz (stenographer); Philip Hicks (waiter); Jacob J. Membert (machinist).

[1905] George T. Dietz (stenographer)/

[1906] Jacob J. Membert (Navy Yard); Francis J. Rogers (Navy Yard).

[1908] T. J. Connington (Navy Yard); Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1909] Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1912] Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1913] Jacob J. Membert (Navy Yard).

[1914] Jacob J. Membert (machinist, Navy Yard).

[1917] Jacob J. Membert.

[1920] Charles K. Membert (copyist, Navy Yard); Elvira Andrews.

[1921] Elvira Andrews (widow of Reuben Andrews).

[1922] Charles K. Membert (draughtsman, Navy Yard).

[1923] Mrs. Elvira Andrews.

[1925] Mrs. Elvira Andrews.

[1928] Mrs. Elvira Andrews.

[1932] Charles K. Membert.

[1934] Charles K. Membert.

[1936] Charles K. Membert.

[1956] Robert H. Wells.

[1967] Warren B. Burch (physician).

[1973] Warren B. Burch (physician).

Continue reading...

Residents of 404 A in Boyd’s Directory

18 May 2016

0 Comments

[Originally posted 28 January 2014; revised 18 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 404 A Street, SE:

[1895] Franklin Moore (jeweler); May B. Hilliard; Newton Hilliard (coal); Tyrus Christman (toolmaker).

[1896] Franklin Moore (clerk); Newton Hilliard (coal).

[1898] Capt. Benjamin F. Day USN (Naval Examining Board); Clement Hilliard (student); May Hilliard (student); Newton Hilliard (coal).

[1899] Capt. Benjamin F. Day USN (Naval Examining Board); Hugh C. Mitchell (Coast and Geodetic Survey).

[1900] Rear Admiral Benjamin F. Day (U.S. Navy, Naval Examining Board).

[1903] Newton Hilliard (coal).

[1905] Daniel P. Wright (machinist); N. Hilliard (coal).

[1907] C. B. Hilliard (secretary and treasurer, East Washington Heights Railroad Co.); Clement B. Hilliard (bookkeeper); Newton Hilliard (Bureau of Printing); Guiseppe Pizza (clerk).

[1908] Philander B. Carlisle (Navy Yard); George E. Gardner (Navy Yard); Clement B. Hilliard; Newton Hilliard (laborer).

[1909] George R. Brooks (draftsman, Navy); Clement B. Hilliard (bookkeeper); Newton Hilliard (Government Printing Office).

[1911] Clement B. Hilliard (bookkeeper); Newton Hilliard (Government Printing Office).

[1914] Clement B. Hilliard (bookkeeper, Commercial National Bank, boards); Newton Hilliard (laborer, General Post Office).

[1917] Newton Hilliard.

[1918] Mrs. Julia Morgan (housekeeper).

[1919] Clement B. Hilliard (clerk, Commercial National Bank): Newton Hilliard.

[1920] Newton Hilliard.

[1921] Clement B. Hilliard (clerk); Newton Hilliard.

[1923] C. B. Hilliard.

[1925] Clement B. Hilliard.

[1928] Clement Hilliard.

[1932] Henry V. Nolan.

[1934] Henry V. Nolan.

[1936] Clement B. Hilliard.

[1956] Roy S. Cole.

[1967] Nikolay T. Zikeev.

[1973] Nancy Lane; Grace C. Underwood.

Continue reading...

Residents of 402 A in Boyd’s Directory

17 May 2016

0 Comments

[Originally posted 28 January 2014; revised 16 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 402 A Street, SE:

[1871] Susan Henson.

[1872] Isaiah Lee (brickmaker).

[1873] William Harris (carpenter); Elizabeth Brent (widow of Moses Brent).

[1876] Thomas Gant (laborer); Francis A. Wood (coal).

[1877] Susan Henson (widow of David Henson); Thomas A. Gant (laborer, boards).

[1879] Elizabeth Brent (widow of Moses Brent); Susan Henson (widow of David Henson).

[1881] Elizabeth Brent (widow of Moses Brent); Edward Henson (laborer); Susan Henson (widow of David Henson, washer).

[1882] Richard Miller (coachman); Eliza Brent (widow of Moses Brent).

[1883] Richard Miller (coachman); Rosetta Stewart; Elizabeth Lewis (widow of Lafayette Lewis).

[1884] Warren Berry (laborer); Eliza Brent (widow of Moses Brent).

[1885] Warren Berry (laborer); Susan Henson (widow of David Henson); Eliza Brent (widow); Annie Henson (washer).

[1889] Annie Hogan; Thomas J. Godwin (clerk); Francis A. Wood (coal).

[1890] F. A. Wood (Capitol Police).

[1891] Annie Hogan (domestic); Francis A. Wood (coal).

[1892] Thomas J. Godwin (clerk, District Commissioner).

[1893] Thomas J. Godwin (clerk, District Commissioner); Francis A. Wood (coal).

[1894] Mary Butler (domestic); F. A. Wood (coal and wood); Thomas J. Godwin (clerk, District Commissioner).

[1895] Francis A. Wood (coal).

[1896] Thomas J. Godwin (clerk, District Commissioner); Francis A. Wood (coal).

[1897] Francis A. Wood (coal).

[1898] Josephus Stephens; Francis A. Wood (coal).

[1899] Josephus Stephens; Francis A. Wood (coal).

[1900] Josephus Stephens; Francis A. Wood (coal).

[1903] Joseph Stephens (mining expert); Francis A. Wood (coal).

[1904] Josephus Stephens (mining expert).

[1905] Josephus Stephens (mining expert); Francis A. Wood (coal).

[1906] Elizabeth Henson (domestic); Joseph Stevens.

[1907] Joseph Stephens (mining).

[1908] Joseph Stephens (mining); Francis A. Wood (coal).

[1909] Joseph Stephens; Frank A. Wood.

[1910] Frances A. Wood.

[1912] Frank A. Wood.

[1913] Josephus Stevens; Francis A. Wood.

[1914] John Stephens (mining engineer, boards); Francis A. Wood.

[1915] Frances A. Wood; Josephus Stephens (mining engineer).

[1916] Frances A. Wood; M. J. Stephens (agent, S-P Vaporizing Agency).

[1917] Francis A. Wood.

[1919] Adolphus P. Nelson.

[1920] Mrs. Mary J. Stephens.

[1922] Mary J. Stephens (widow of Josephus Stephens).

[1923] Herbert P. Washer.

[1928] Marvin F. Bischoff.

[1932] E. H. Orndoff; Grace C. Smith.

[1934] Grace C. Smith.

[1936] Grace C. Smith.

[1956] Grace C. Smith.

Continue reading...

Residents of 400 A in Boyd’s Directory

17 May 2016

0 Comments

[Originally posted 28 January 2014; revised 16 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 400 A Street, SE:

[1872] Charles E. Brown (laborer); Lucinda Brown (widow of William Brown).

[1873] Charles Brown (laborer).

[1876] Charles E. Brown (laborer).

[1877] Anna A. Brown (teacher); Charles Brown (laborer).

[1879] Charles Brown (laborer); Charles E. Brown (machinist) [same person?].

[1881] William Finker (laborer).

[1882] Mary Simms (cook); Sadie Johnson (cook).

[1883] Barney Johnson (laborer); Albert Whiting (laborer).

[1884] Amanda Brown (widow of Daniel Brown); Barney Johnson (laborer); Albert Whiting (watchman).

[1885] Madison Medbery (bricklayer).

[1886] Madison Mabry [sic] (bricklayer); Bernard Johnson (whitewasher).

[1888] Nora Lane (servant).

[1889] Nora Lane (servant).

[1891] Sarah J. Washington (domestic); Harry P. Godwin (editor).

[1892] Harry P. Godwin (journalist).

[1893] Harry P. Godwin (city editor, Evening Star).

[1894] Sarah Washington (domestic); Sarah V. Bingham (domestic); Harry P. Godwin (journalist).

[1895] Harry P. Godwin (city editor, Evening Star Newspaper Co.).

[1896] Harry P. Godwin (city editor, Evening Star); Ruinette D. Bacon (widow of Ralph Bacon).

[1898] Alice E. Warner (clerk); Ambrose R. Warner (student); Adele V. Smith (clerk); John Warner (principal clerk, Division of Domestic Correspondence, Post Office Department); Eunice K. Warner (teacher).

[1899] Homer Dougall (machinist); William D. Fisher (salesman).

[1900] Simon D. Newcomb (clerk, House of Representatives); William T. Newcomb (civil engineer); Charles W. Rastall (clerk, Navy).

[1903] William R. Bolten (Government Printing Office); Herman C. Miller (Library of Congress); Mary C. Newcomb (widow of Simon D. Newcomb); S. Ross Newcomb (clerk); William R. Bolten (Government Printing Office).

[1904] Stephen Stolts [sic] (clerk).

[1905] Frank C. Alexander (bookkeeper); Horace E. Alexander (printer); William H. Burger (Coast and Geodetic Survey); William R. Bolten (printer); Frank C. De Costa (clerk); Stephen Stultz (clerk); William Volton (clerk).

[1906] William R. Bolten (Government Printing Office); F. V. De Coster (clerk, Capitol).

[1907] Edward A. Brand (machinist, Navy Yard); William R. Bolten (Library of Congress).

[1908] J. D. Adams (Navy Yard); Thomas D. Adams (Navy Department); S. Hamp Beck (draftsman, Navy); John E. Catlett (conductor); Walter E. Frayser (paperhanger); Nathan H. Healy (druggist clerk); Edward Young (ex-consul).

[1909] Thomas D. Adams (Navy Yard); Nathan S. Healy (clerk); Edward Young (ex-consul).

[1910] William B. Stancell (clerk).

[1911] Thomas D. Adams (Navy Yard); J. Walter McMahan (private secretary); Edward A. Thomas (elevator operator, Capitol).

[1912] Mary Adams (widow of Thomas Adams); Dorothy Babcock (Bureau of Printing); William M. Clark (clerk, Capitol).

[1913] C. Gurley Kane (Pension Office); Dorothy W. Babcock (Bureau of Printing); Mary C. Adams (widow of Thomas D. Adams); William M. Clark (clerk, Capitol); C. Gurley Kane (Pension Office); James M. Payne (Payne Brothers); James H. Shouse (messenger, Capitol).
[1914] Mrs. Mary C. Adams (widow of Thomas D. Adams); Dorothy N. Babcock (operator, Bureau of Printing, boards); Lillian W. Carter (folder, Government Printing Office, boards); James H. Shouse (doorkeeper, Capitol, boards); Mary Wilson (boards).

[1915] Lillian W. Carter (helper, Government Printing Office).

[1916] Otto Ratz (assistant examiner, Patent Office); Joseph M. Pilcher (phone operator, Capitol).

[1917] Arthur G. Bedell.

[1919] Arthur G. Bedell; Frank A. Lanning (clerk, Post Office).

[1920] Arthur G. Bedell.

[1922] Arthur G. Bedell.

[1923] Arthur G. Bedell.

[1925] Arthur G. Bedell.

[1928] John Morrow.

[1932] Elton P. West.

[1934] Mrs. Sally West.

[1936] Wilburn Cartright.

[1956] John White.

[1967] American Historical Association.

[1973] American Historical Association.

Continue reading...

Residents of 518 A in Boyd’s Directory

15 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 15 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 518 A Street, SE:

[1881] Mary Evans (cook); Fanny Berry (widow of Thomas Berry).

[1881] Fanny Berry (widow of Thomas Berry); Mary Devlin (widow of John Devlin); Mary Evans (cook).

[1885] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1887] James M. King (clerk, Treasury Department).

[1888] Rev. Owen M. Miller (pastor, East Capitol Street Baptist Church); Nettie L. King (widow of James M. King); Lavina K. Collins (widow of William W. Collins).

[1889] George F. Cunningham (machinist): James T. Cunningham (machinist); John T. Freeman (teacher).

[1890] Ann D. Davis (widow of Addison Davis); Addison L. Otterback (baggagemaster); Louise B. Otterback; William H. Otterback (clerk, Post Office Department).

[1891] Addison L. Otterback (conductor); Guy P. Otterback (clerk); Robert O. Otterback (lithographer); William H. Otterback (clerk, Post Office Department).

[1892] Edwin Frey (clerk); Theophilus Gaines (chief of division, 3rd auditor).

[1893] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1894] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1895] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1896] Mary A. Bryant (widow of Samuel H. Bryant); Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry).

[1898] Fannie L. Berry (widow of Thomas Berry).

[1899] Fannie L. Berry (widow of Thomas Berry).

[1903] Fannie L. Berry (widow of Thomas B. Berry); Mary A. Bryant (widow of Samuel Bryant).

[1906] Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Hattie Arth (clerk); Joseph A. Arth (musician); Joseph F. Arth (druggist).

[1906] Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Hattie Arth (clerk); Joseph A. Arth (musician); Joseph F. Arth (druggist).

[1908] Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Joseph A. Arth (musician).

[1909] Claude R. Arth (clerk); Grace K. Arth (clerk); Joseph A. Arth (musician).

[1910] Archibald L. Arth (clerk); Claude R. Arth (stenographer); Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Henrietta Arth; Joseph A. Arth (musician); Joseph F. Arth (druggist).

[1911] Claude R. Arth (stenographer); Grace A. Arth (clerk, Treasury Department); Joseph A. Arth (musician).

[1913] Frank A. Schaefer (stenographer).

[1914] Frank A. Schaefer (clerk, boards); Harry M. Schaefer (page, boards); Michael D. Schaefer (chief clerk, construction and repair, Navy).

[1915] Frank A. Schaefer (salesman, Carnegie Steel Co.); Harry M. Schaeffer (clerk, House of Representatives).

[1916] Madeline Schaefer (bookkeeper, Underwood Typewriter Company); Michael D. Schaefer (chief clerk, construction and repair, Navy Department).

[1917] Anthony M. Schaefer (clerk, Merchants Bank); Michael D. Schaefer.

[1920] Anthony M. Schaefer (clerk); Edward Schaefer (page); Michael D. Schaefer.

[1922] Anthony M. Schaefer (clerk); Madeline Schaefer (stenographer).

[1923] Madeline V. Schaefer (clerk, Navy); Michael D. Schaefer.

[1925] Vacant.

[1928] Benjamin F. Burgess.

[1932] Benjamin F. Burgess.

[1934] Vacant.

[1936] Charles E. Swaim.

[1956] Mrs. Elizabeth B. Waple.

[1967] Mrs. Elizabeth B. Waple.

[1973] Robert I. Schramm.

Continue reading...

Residents of 516 A in Boyd’s Directory

15 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 15 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

[1881] Alexander T. Stuart (principal, Wallach School); Sallie M. Dodson (servant).

[1882] Jennie Thompson (servant); William Burris (patents).

[1883] Georgie Carter (servant); Mahaney Gross (servant).

[1884] Alexander T. Stuart (teacher).

[1885] Alexander P. Steward (clerk, Treasury Department).

[1886] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department); Edna Grubb (dressmaker); Richard W. Smith (clerk, Post Office Department).

[1887] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department).

[1888] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department); Watson Smith (clerk); Thomas G. Steward (clerk, Patent Office).

[1889] Arthur P. Steward (clerk, Treasury Department).

[1891] Annie E. Ober (clerk, Pension Office); Florence M. Miller (clerk).

[1892] Mary E. Pettis (clerk, Pension Office); Arthur B. Smith (proof-reader).

[1893] Samuel P. Paul; Arthur B. Smith (proof-reader).

[1894] Francis Kittel; Samuel P. Paul; Edward C. Stevens (clerk, Pension Office).

[1895] Grace L. Anderson; Eugenia H. Levering (widow of Righter Levering); Augusta E. Stewart (widow of George L. Stewart); John H. Anderson (clerk); Samuel P. Paul.

[1896] John H. Anderson (clerk); Eugenia H. Levering (widow of Righter Levering); Augusta Stewart (widow of George L. Stewart); Esther L. Sweet (widow of Foster F. Sweet); Sarah E. Sweet (clerk, Pension Office).

[1897] Eloise Sweet (student); Esther Sweet (widow); Eva Sweet (clerk); Sarah Sweet (clerk, Pension Office); James H. Anderson (clerk); Eugenia H. Levering (widow of Righter Levering).

[1898] George M. Slye (collector); Emma Robertson (clerk, Pension Office); William C. Watson (publisher); Albert T. Robertson (clerk).

[1900] Hattie M. Bruff (nurse); Charles Fernald (civil engineer); Charles W. Sears (Fire Department).

[1902] Emmett R. Bruff (naval student); Harriet M. Bruff (nurse).

[1903] Charles Franold (foreman); Prentiss A. Shreve (laborer).

[1904] Margaret B. Fields (professional nurse).

[1905] Harry A. Calohan (insurance); Steingrimur Steffansson (Library of Congress); Thornton T. Thomas (clerk, General Land Office).

[1906] Steingrimur Stefansson (Library of Congress).

[1907] John H. Ward (Fire Department).

[1908] Joseph H. Ward (Fire Department).

[1911] Harry A. Calohan (insurance agent); Richard L. Gholson (Fire Department).

[1912] Jesse H. Tomkins (manager); Richard L. Gholson (Fire Department).

[1913] Millard F. Alley (clerk); Roscoe Alley (clerk).

[1914] Millard F. Alley; William Van Buskirk.

[1916] Leroy C. Risler (“cndr” [?]).

[1917] Frank C. Curtis (clerk); Millard F. Alley.

[1919] Milliard F. Alley (grocer); Joseph English.

[1920] Joseph E. O’Toole (secretary).

[1921] Joseph B. Pannill (agent, Prudential Insurance Co.).

[1922] Joseph B. Pannill (agent); Harry L. Sackett (auditor, Treasury Department); Mrs. Nettie Bell (clerk, Kann’s); N. B. Bell (clerk).

[1923] Joseph B. Pannill.

[1925] Vacant.

[1928] Vacant.

[1932] John J. O’Connell.

[1934] John J. O’Connell; Mary E. Ennis (nurse).

[1936] John O’Connell.

[1956] Mrs. Elizabeth O’Connell.

[1967] John G. Norris; Catherine M. Sullivan.

[1973] John G. Norris; Stephanie L. Lee; Catherine Martinez.

Continue reading...

Residents of 514 A in Boyd’s Directory

15 May 2016

0 Comments

[Originally posted 27 January 2014; revised 15 May 2016. The most recently added information is highlighted in green.]

The following persons appear in Boyd’s Directory of the District of Columbia at 514 A Street, SE:

[1871] Frank Lawler (clerk, Treasury Department).

[1872] Roseanna Custis (widow of William H. Custis); Susannah E. Custis (clerk, Treasury Department); Greenberry J. P. Belt.

[1873] John Kingdon (clerk, Treasury Department).

[1875] John Kingdon (clerk, Treasury Department).

[1877] Wesley D. Smith (clerk, Land Office).

[1879] John Kingdon (clerk, Treasury Department).

[1881] John Kingdon (clerk, Treasury Department); Charity A. Smallwood (servant); Charles C. Bowling (butter).

[1882] Charles C. Bowling (butter).

[1883] Charles C. Bowling (butter and eggs).

[1885] Alvan [sic] H. Doan (clerk, Pension Office); John A. Botts (clerk, Quarter-Master General’s Office).

[1887] Alva H. Doan (clerk, Pension Office).

[1886] Alva H. Doan (clerk, Pension Office).

[1888] Alva H. Doan (clerk, Pension Office).

[1889] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1891] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1892] Sadonia C. Appler; Ida B. Keirle (Bureau of Printing); Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1893] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Sadonia C. Appler.

[1894] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Sadonia C. Appler.

[1895] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1896] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Sadonia C. Appler.

[1897] Ida B. Keirle (Bureau of Printing); Mary L. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1898] Rolandus R. Rhode (stair builder); Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Byron Kingdon (student).

[1999] Ida B. Keirle (Bureau of Printing); Mary L. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1900] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Byron Kingdon (clerk).

[1903] Sadonia C. Appler; Ida B. Keirle (Bureau of Printing); Mary L. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1904] Ida B. Keirle (Bureau of Printing): Lucretia Keirle.

[1905] Sadonia Appler; Ida B. Keirle (clerk).

[1906] Sadonia C. Appler; M. L. Keirle (widow of William [sic] C. Keirle); Ida B. Keirle (Bureau of Printing).

[1907] Byron Kingdon (agent); Ida B. Keirle (Bureau of Printing).

[1908] Ida B. Keirle (Bureau of Printing); Lucretia Keirle (widow of Henry C. Keirle); Byron Kingdon (stenographer).

[1909] Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Ida B. Keirle (Bureau of Printing).

[1911] Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle); Ida B. Keirle (Bureau of Printing).

[1912] Ida B. Keirle (Bureau of Printing).

[1913] Ida B. Keirle (Bureau of Printing); Mary L. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1914] Ida B. Keirle (operator, Bureau of Printing, boards); Lucretia M. Keirle (widow of Henry C. Keirle).

[1916] Ida B. Keirle (operator, Bureau of Printing).

[1917] Ida B. Keirle.

[1918] Ida B. Keirle (operator, Bureau of Printing).

[1920] Ida B. Keirle (operator, Bureau of Printing).

[1922] Ethel Vought; Max Vought (toolmaker, Navy Yard); Ida B. Keirle (operator, Bureau of Engraving and Printing).

[1923] Ida B. Keirle.

[1925] Max Vought.

[1928] Michael P. Fee.

[1932] Sampson H. Bass.

[1934] Sampson H. Bass.

[1936] William M. Schoeb.

[1956] Richard F. Paige.

[1967] Richard F. Paige.

[1973] Michael J. Berz.

Continue reading...